I FESTIWAL ZESPOŁÓW REGIONALNYCH BESKIDU WYSPOWEGO "BESKIDZKA PODKÓWECKA 2011"

11.09.2011

W dniu 18 września br. w Dobrej odbędzie I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka 2011". Gminę Limanowa na Festiwalu reprezentować będzie Zespół Regionalny "Mali Męcinianie" z Męciny.

Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego będzie podsumowaniem pieszych wędrówek po Beskidzie Wyspowym organizowanych przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego, w ramach akcji "Odkryj Beskid Wyspowy 2011".

Przez cały okres wakacji począwszy od niedzieli 26 czerwca br. turyści zdobywali kolejne szczyty, począwszy od góry Luboń Wielki. Następne piesze wyprawy odbyły się na:

• na Ćwilin - 3 lipca
  • na Jasień - 10 lipca
  • na Śnieżnicę - 17 lipca
  • na Księżą Górę - 24 lipca
  • na Szczebel - 31 lipca
  • na Łopień - 7 sierpnia
  • na Kostrzę - 14 sierpnia
  • na Sałasz - 21 sierpnia - organizatorem wyprawy była Gmina Limanowa i Miasto Limanowa
  • na Mogielicę - 28 sierpnia
  • na Lubogoszcz - 4 września
  • oraz na Potaczkową - 11 września, co połączone było z otwarciem nowego szlaku im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego z Rabki-Zdrój do Mszany Dolnej.

Podczas Festiwalu wystąpią zespoły regionalne z gmin i miast, które tworzą Forum Gmin Beskidu Wyspowego:

• Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Słopniczanie"- Gmina Słopnice
  • Dziecięcy Zespół Regionalny "Robcusie"- Miasto Rabka - Zdrój
  • Dziecięcy Zespół Regionalny "Pnioki" z Sadku - Kostrzy -Gmina Jodłownik
  • Zespół Regionalny "Banda - Burek" - Gmina Wiśniowa
  • Zespół Regionalny "Jurkowianie"- Gmina Dobra
  • Zespół Regionalny "Kasinianie - Zagórzanie" - Gmina Mszana Dolna
  • Zespół Regionalny "Toporzanie"- Gmina Lubień
  • Zespół Regionalny "Porębiański Ród" - Gmina Niedźwiedź

Z Gminy Limanowa wystąpi Dziecięcy Zespół Regionalny "Mali Męcinianie. Zespół ten działa przy Zespole Szkół nr 1 w Męcinie. Powstał w 1998 r., a jego pomysłodawcą i założycielem jest Dyrektor Zespołu Szkół mgr Maria Lupa. "Mali Męcinianie" prezentują programy obejmujące tańce, śpiewki, zwyczaje i obrzędy ludowe Lachów Sądeckich i Limanowskich. Dzieci zachwycają donośnym śpiewem, szczerym uśmiechem oraz pięknym tańcem.

Zespół uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych i przeglądach folklorystycznych m.in.: w "Limanowskiej Słazie", "Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych", "Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych", "Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych - Druzbacka", uzyskując znaczne osiągnięcia oraz wyróżnienia. Melodie - krakowiaka, polki, walca, sztajera - wykonywane przez młodzież rozbrzmiewają nie tylko w Męcinie i okolicach, ale także poza granicami naszego kraju, m.in. w Paryżu, Marsylii, Rzymie, Watykanie.

Festiwal "Beskidzka Podkówecka 2011" ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej, tradycji grup tworzących i działających na terenie Gorców i Beskidu Wyspowego, pokazanie wszystkich grup: Górali Zagórzańskich, Lachów Szczyrzycko Limanowskich, Kliszczaków, Górali Kamienickich.

Początek Festiwalu "Beskidzka Podkówecka 2011" o godz. 14.00. Mieszkańców naszej gminy oraz przebywających turystów zapraszamy do wzięcia udziału w Festiwalu.

KPTiS

• na Ćwilin - 3 lipca