I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka"

19.09.2011

Dnia 18 września br. amfiteatr w Parku im. Małachowskich w Dobrej rozbrzmiewał piękną muzyką, pieśniami i tańcami uczestników I Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego" Beskidzka Podkóweczka". Festiwal był ukoronowaniem cyklu pieszych wędrówek "Odkryj Beskid Wyspowy 2011" organizowanych przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Festiwal miał na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej, tradycji grup tworzących i działających na terenie Beskidu Wyspowego. Stał się on okazją do spotkania się zespołów i zaprezentowania swoich osiągnięć mieszkańcom i turystom odwiedzającym naszą piękną ziemię. Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły zespoły regionalne z 9 Gmin Beskidu Wyspowego. Występy poszczególnych zespołów oceniała Komisja Artystyczna w składzie Aleksandra Szurmiak - Bogucka - etnomuzykolog, Michalina Wojtas - choreograf, Benedykt Kafel - etnograf. Komisja po obejrzeniu wszystkich zespołów przyznała następujące miejsca:

- w kategorii zespołów dziecięco-młodzieżowej:

• I miejsce dla zespołu "Pnioki" z Sadku-Kostrzy - Gmina Jodłownik
  • Równorzędne II miejsca dla zespołu "Mali Słopniczanie" ze Słopnic - Gmina Słopnice i zespołu "Mali Męcinianie" z Męciny - Gmina Limanowa,
  • III miejsce dla zespołu "Robcusie" z Rabki-Zdroju - Miasto Rabka Zdrój

- w kategorii zespołów dorosłych:

• I miejsce dla zespołu "Kasinianie-Zagórzanie" z Kasiny Wielkiej Gmina Mszana Dolna
  • Dwa równorzędne II miejsca dla zespołu "Jurkowianie" z Jurkowa - Gmina Dobra i zespołu "Toporzanie" z Tenczyna - Gmina Lubień,
  • Dwa równorzędne III miejsca dla zespołu "Banda-Burek" z Wiśniowej - Gmina Wiśniowa i zespołu "Porębiański Ród" z Poręby wielkiej- Gmina Niedźwiedź.

Festiwalowi towarzyszyły kiermasze z regionalnymi wypiekami i potrawami, kiermasze pszczelarskie oraz kiermasz rękodzieła licznie odwiedzane przez publiczność.

Pamiątkowe "Beskidzkie Podkóweczki" i nagrody na zakończenie Festiwalu wręczyli zespołom Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Dyrektor GOK w Dobrej Joanna Stokłosa i Piotr Lulek.

KPTiS

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}
{multithumb thumb_height=150 thumb_width=0}

- w kategorii zespołów dziecięco-młodzieżowej:

• I miejsce dla zespołu "Pnioki" z Sadku-Kostrzy - Gmina Jodłownik
  • III miejsce dla zespołu "Robcusie" z Rabki-Zdroju - Miasto Rabka Zdrój

- w kategorii zespołów dorosłych:

KPTiS

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}