100-lecie Rejonowej Spółdzielni i Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej

25.09.2011

W dniu 24 września br. Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej świętowała 100-lecie swojej działalności. Uroczystość była okazją do złożenia życzeń od parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych. Życzenia złożył m.in. Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i
Zbytu o godz. 9.30 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona została msza święta połączona z poświęceniem sztandaru.

Mszę św. odprawił Proboszcz Limanowskiej Bazyliki - Ks. dr Wiesław Piotrowski, a homilię wygłosił Ks. Józef Poręba, który jako wieloletni proboszcz limanowskiej parafii wspomniał o historii i o znaczeniu spółdzielczości w rozwój regionu, mówił również o pomocy dla parafii ze strony poszczególnych Zarządów Spółdzielni.

Po mszy św. w restauracji "Świerkowa" miała miejsce dalsza część uroczystości. Spółdzielnia z okazji Jubileuszu otrzymała wiele odznaczeń m.in. specjalne odznaczenie "za zasługi dla spółdzielczości", które wręczone zostało przez Alfreda Domagalskiego - Prezesa Krajowej Rady Spółdzielczości.

W uroczystości uczestniczył także Władysław Kania - Prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Beskidów i Podhala w Nowym Sączu oraz parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych: Posłowie na Sejm RP - Bronisław Dutka i Wiesław Janczyk, Franciszek Dziedzina - Wicestarosta Pow. Limanowskiego, Władysław Bieda - Burmistrz Miasta Limanowa, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Jacenty Musiał z Urzędu Gminy Limanowa oraz Adam Dudek - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej.

Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Limanowej jest mocno wpisana w historię miasta i gminy Limanowa. Spółdzielnia poprzez liczne inwestycje systematycznie poszerzała swoją działalność zarówno handlową, produkcyjną, jak i gastronomiczną i usługową. Szczególnie zasłużoną postacią, która doprowadziła Spółdzielnię do największego rozkwitu był wieloletni Prezes Zarządu Spółdzielni - Bronisław Tokarczyk. W okresie jego 25-letniej działalności wybudowany został budynek administracyjno-handlowy, 4 duże domy handlowe oraz kilkanaście mniejszych pawilonów handlowych, 4 restauracje, 2 piekarnie, przetwórnię mięsną, 5 magazynów towarów masowych, 5 punktów skupu żywca, wytwórnię wód gazowych i rozlewnię piwa.

W okresie największego rozkwitu Spółdzielnia zrzeszała 4 870 członków i zatrudniała 1 200 pracowników oraz 150 uczniów prowadząc swoją działalność gospodarczą poprzez: 120 sklepów, 10 zakładów gastronomicznych, 3 piekarnie, przetwórnię mięsną, wytwórnię wód gazowych, rozlewnię piwa, produkcję odzieży, 7 magazynów towarów masowych, 5 punktów skupu żywca, 8 zakładów świadczących usługi dla ludności, 6 klubów rolnika, Ośrodek Nowoczesna Gospodyni.

Nie byłoby sukcesów Ziemi Limanowskiej i Miasta Limanowa gdyby nie działalność Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu. Szczególne zaangażowanie widać było m.in. w czasie konkursu Mistrz Gospodarności czy rywalizacji w konkursie "Bank 440".

Obecnie Spółdzielnia zatrudnia 139 osób i działa na terenie miasta i gminy Limanowa, prowadząc działalność poprzez 17 placówek handlowych, dwie piekarnie i ciastkarnię oraz działy pomocnicze.

Obecnie funkcję Prezesa Spółdzielni pełni Zofia Jankoś, a Zastępcą Prezesa jest Barbara Wąsowicz-Sowa, która podczas uroczystości przedstawiła historię Spółdzielni.

Uroczystość przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

K G-L.

Z okazji Jubileuszu 100-lecia Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i

Uroczystość przebiegła w miłej i podniosłej atmosferze.

K G-L.