XLV Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej

11.08.2011

Gminę Limanowa na XLV "Sabałowych Bajaniach" w Bukowinie Tatrzańskiej w Ogólnopolskim Konkursie Gawedziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Dróżbów i Starostów Weselnych będzie reprezentował Stanisław Ptaszek z Pasierbca.

Autor kilku publikacji m. / in.: "Pasierbiec wieś z bogatą tradycją", w której ukazuje Pasierbiec jako krainę dzieciństwa - swoje miejsce urodzenia i ojcowiznę.

Stanisław Ptaszek to wybitna postać, która w swym życiu i artystycznej twórczości wykazuje troskę o zachowanie rodzimej kultury.

Wielokrotnie uczestniczył z sukcesami w Sabałowych Bajaniach w Bukowinie w poprzednich latach. Jak sam powiedział na tego typu przeglądach folklorystycznych czuje się jak ryba w wodzie, bo przecież "Sabałowe Bajania" zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu i muzyki. W tym roku po raz XLV spotykają się w dniach 10-12 sierpnia br. w Domu Ludowym artyści ludowi z całej Polski oraz rzesze turystów, aby zaświadczyć, że osią wszechstronnego rozwoju człowieka i społeczeństwa jest kultura. To fundament naszej tożsamości.

"Sabałowe Bajania" - to wielkie święto folkloru, święto tradycji ludowej, gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej. Świętują je ludzie z całej Polski, którzy na czas trwania imprezy przyjeżdżają do Bukowiny. Różnią się strojem, gwarą i muzyką- ale łączy ich jedno: umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny.

Panu Stanisławowi Ptaszkowi życzymy kolejnych sukcesów w tegorocznych "bajaniach", bo musimy mieć świadomość, że kultura jest jedną z najlepszych form promocji "Małych Ojczyzn".

J. Musiał

J. Musiał