Warsztaty dziennikarskie w bibliotece w Kaninie

04.08.2011

Dnia 3 sierpnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie odbyły się warsztaty dziennikarskie pod hasłem "I Ty możesz zostać dziennikarzem". Na spotkaniu obecny był dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał wraz z pracownikami Magdaleną Dudek i Mateuszem Drożdżem.

Warsztaty poprowadziła bibliotekarz Maria Trzupek, pracująca w tamtejszej placówce bibliotecznej.

Na początku spotkania wyjaśniono pojęcie "dziennikarza" oraz ukazano, na czym polega specyfika tego zawodu. W dalszej części omówiono podstawowe funkcje i role, jakie dziennikarz spełnia w społeczeństwie. Następnie uczestnicy poznali gatunki prasowe: informacyjne i publicystyczne, i wspólnie próbowali je zdefiniować. Kolejnym etapem warsztatów było przedstawienie i krótka charakterystyka podstawowych zasad etycznych, którymi muszą kierować się dziennikarze w swojej pracy. Ten wątek omówiony był z dużą dokładnością, by uwrażliwić słuchaczy, jak ważne jest stosowanie się do przyjętych reguł w zawodzie publicysty. Następnie uczestnicy zastanawiali się, jakimi cechami powinien odznaczać się dobry dziennikarz, by w pełni realizować się w wykonywanym fachu. Na zakończenie części teoretycznej warsztatów przedstawione zostały nazwiska najpopularniejszych polskich dziennikarzy telewizyjnych. W drugiej części spotkania przeprowadzony został konkurs, w którym dzieci, jako dziennikarze różnych profesji (z zakresu sportu, kultury, muzyki, polityki czy pogody) przedstawiały swoje umiejętności prezencyjne. Zwycięzcą okazała się Justyna Lis z klasy gimnazjalnej, która z dużym profesjonalizmem wcieliła się w rolę dziennikarza naukowego i zaprezentowała odbiorcom nowy wynalazek medyczny - lek na starość. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali małe nagrody rzeczowe. Na zakończenie dyr. Jacenty Musiał dokonał podsumowania spotkania, ukazał zalety i wady profesji dziennikarskiej oraz jeszcze raz odwołał się do zasad etycznych, tak ważnych w tym zawodzie. nawiązał do sytuacji obecnej, gdzie często dochodzi do łamania podstawowych praw odbiorcy, szkalowania dobrego imienia czy nieobiektywnego przekazywania faktów. Dyrektor podkreślił, że najważniejszą zasadą w zawodzie publicysty jest zasada prawdy, ale dotyczy ona nie tylko dziennikarzy, lecz każdego z nas.

Na koniec trzeba dodać, że warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i wszyscy uczestnicy brali żywy udział w dyskusji.

Maria Trzupek

Maria Trzupek