Uroczystości związane z 10 rocznicą śmierci bp. Piotra Bednarczyka

08.08.2011

W dniu 7 sierpnia br. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odprawiona została msza św. w 10 rocznicę śmierci wybitnego syna Ziemi Limanowskiej Bp. Piotra Bednarczyka.

Uroczystą mszę świętą odprawiał Bp. Tarnowski Wiktor Skworc oraz Bp. pomocniczy Andrzej Jeż w asyście dziesiątków kapłanów z kurii, sąsiednich parafii i dekanatów.

Homilię wygłosił Bp. A. Jeż, który przypomniał postać wybitnego kapłana i biskupa, który urodził się 23 lutego 1914 r. w Sowlinach, a swoje kapłaństwo i życie zawierzył Matce Boskiej Bolesnej, którą otaczał czcią.
Nawet wtedy gdy, był w podeszłym wieku starał się mieszkańcom Limanowej służyć głosząc słowo boże wypełniając misje gorliwego sługi – apostoła.

Z ks. prałatem Ludwikiem Kowalskim przyczynił się w 1966 r. do koronacji, a w 1983 r. z ks. proboszczem Józefem Porębą do rekoronacji Limanowskiej Piety przez Papieża Jana Pawła II na Krakowskich Błoniach.
Bp. Bednarczyk był nieocenionym kapłanem i hierarchą kościoła w Polsce. Napisał ponad 150 publikacji.
Władze miasta w 1997 r. wyróżnili bp. Bednarczyka odznaką za "Zasługi dla miasta".
Na emeryturze aktywnie włączał się w życie społeczne i kulturalne, zamieszkując w swoim domu na ul. Słonecznej w Limanowej chciał, aby po Jego śmierci ten dom tętnił życiem i dlatego przekazał go na własność Parafii Limanowskiej. Zmarł 7 sierpnia 2001 r. w Limanowej, pochowany został w krypcie Limanowskiej Bazyliki.

Po mszy św. biskupi oraz kapłani koncelebrujący mszę świętą udali się do krypty Bazyliki, gdzie pochowany został biskup, aby pomodlić się, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Posłowie Ziemi Limanowskiej: Bronisław Dutka, Wiesław Janczyk, W-ce Starosta – Franciszek Dziedzina, Burmistrz Miasta Limanowa – Władysław Bieda, Przewodniczący Rady Miasta Limanowa – Irena Grosicka, Władysław Pazdan – Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda – W-ce Wójt Gminy Limanowa oraz samorządowców i działaczy organizacji charytatywnych.

Marzenie Biskupa się spełniło, gdyż po 10 latach od Jego śmierci powstało przedszkole dla dzieci z terenu gminy Limanowa.
O godz. 17:30 przy ul. Słonecznej w domu Bp. Bednarczyka wszystkich zebranych przywitał proboszcz Bazyliki dr Wiesław Piotrowski, który w dużej mierze przyczynił się do powstania przedszkola. Następnie została poświęcona i odsłonięta tablica oraz nadanie nowemu Niepublicznemu Przedszkolu im. Bp Piotra Bednarczyka. W imieniu samorządów ceremonialnego odsłonięcia tablicy dokonali: Franciszek Dziedzina, Władysław Bieda i Władysław Pazdan - to te trzy samorządy były fundatorami tej tablicy.

Dzieci, które uczęszczają do przedszkola bardzo ciepło i serdecznie przywitały kwiatami Bp. Skworca i Bp. Jeża oraz wszystkich gości. Po zwiedzeniu całego budynku dzieci zaprezentowały barwnie przygotowany program artystyczny, ciesząc się z faktu, że mogą spędzać czas wspólnie z rówieśnikami w tym przedszkolu.

J. Musiał

J. Musiał