Turyści zdobyli górę Sałasz

21.08.2011

Liczne grono turystów wędrowało w minioną niedzielę 21 sierpnia 2011 r. na górę Sałasz /909 m. n. p. m./w ramach akcji "Odkryj Beskid Wyspowy 2011". Wyjście na Sałasz zorganizowały wspólnie Gmina Limanowa i Miasto Limanowa.

Od godz. 9.00 na Sałasz turyści z różnych stron rozpoczęli pieszą wędrówkę, by wspólnie spotkać się na szczycie góry. Jednymi z
pierwszych, którzy pieszo przybyli na górę był Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan z żoną, docierając od strony Pisarzowej, gdzie mieszkają. Kolejno na szczycie pojawiały się poszczególne mniejsze i większe grupy turystów. Dla wielu z nich była to już kolejna dziewiąta wędrówka organizowana w ramach cyklu pieszych wędrówek "Odkryj Beskid Wyspowy".

Po godz. 11.00 na górę dotarł przewodnik PTTK Andrzej Golonka z najliczniejszą grupą turystów, którzy wędrowali szlakiem zielonym od Łososiny Górnej. Pieszo na szczyt dotarł kolejno Burmistrz Miasta Limanowa - Władysław Bieda z żoną, Wiceburmistrz Miasta Limanowa - Wacław Zoń z żoną oraz Kierownik Wydziału Kultury Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa - Jacenty Musiał.

Po przybyciu gospodarze uroczystości Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan i Burmistrz Miasta Limanowa - Władysław Bieda przywitali przybyłych turystów, dziękując że tyle osób postanowiło w ten sposób poprzez pieszą wędrówkę zagospodarować swój wolny czas.

Tradycyjnie po wyjściu na szczyt turyści otrzymywali pamiątkowe okolicznościowe plakietki, a o godz. 12.00 rozpoczęła się msza św., którą odprawił ks. Piotr Witowski z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W homilii mówił On o wielkiej roli gór dla Boga, Jezusa oraz człowieka wspominając o zamiłowaniu do gór Papieża - Jana Pawła II.

W trakcie trwania turystycznej imprezy zorganizowano szereg konkursów z nagrodami. W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym laureatami zostali Zofia Pietruszka z Rabki /I miejsce/, Dawid Czech z Sadku /II miejsce/ i Waldemar Bąk z Przecławia /III miejsce/. Nagroda specjalna za "Rodzinne Odkrywanie Beskidu Wyspowego"- przypadła rodzinie Twarogów z Jodłownika. Najmłodszym turystą okazała się Kinga Tomasik /8 m-cy/ z Mordarki, a najstarszym - Edward Koszyk /72 lata/ z Krakowa. Najmilszą uczestniczką została Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Pani Halina Matras, a najmilszym uczestnikiem Andrzej Michalak z Rabki. Z najdalszego zakątka Polski przybył Waldemar Bąk z rodziną z Przecława k. Szczecina, a z najdalszego zakątka świata Agnieszka Kułaga- z Detroit, USA.

Nagrody oraz dyplomy zwycięzcom konkursów wręczali Władysław Bieda - Burmistrz Miasta Limanowa i Anna Kądziołka z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Limanowa oraz w imieniu Wójta Gminy Limanowa - Władysława Pazdana, Jacenty Musiał- Kierownik Wydziału Kultury Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa i pracownik Wydziału - Kinga Górlińska-Leśniak.

Turyści na szczycie mogli posilić się kiełbaską z grilla ufundowaną przez organizatorów. Oprawę muzyczną turystycznej imprezy zapewnił Zespół "Niebiescy Chłopcy" ze Starej Wsi.

Dla niestrudzonych turystów przygotowana została ścianka wspinaczkowa. Ponadto można było zaopatrzyć się w informatory, broszury i ulotki turystyczne na temat Gminy Limanowa i Miasta Limanowa.

Inicjator akcji Czesław Szynalik w imieniu Forum Gmin Beskidu Wyspowego zapraszał wszystkich do udziału w kolejnej wędrówce na górę Mogielica w niedzielę 28 sierpnia br.

Słowa uznania i podziękowania należą się Nadleśnictwu Limanowa, Straży Granicznej, GOPR Limanowa, pomysłodawcy pieszych wędrówek - Czesławowi Szynalikowi oraz Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

KPTiS

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}