Powiatowy Przegląd KGW w Kłodnem

31.08.2011

W najbliższą niedzielę 4 września br. przy Szkole Podstawowej w Kłodnem odbędzie się "XIII Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego".

Celem organizowanego Przeglądu jest kultywowanie tradycji ludowych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. W Przeglądzie mogą brać udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego, po jednym wytypowanym z każdej gminy lub Koła
zakwalifikowane przez Komisję Artystyczną podczas eliminacji gminnych.

W ramach Przeglądu odbędą się 4 konkursy:

• konkurs potraw regionalnych
  • konkurs pieśni ludowych
  • konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych
  • konkurs plastyki obrzędowej - konkurs tradycyjnych pająków.

Warunkiem uczestnictwa w Przeglądzie jest udział we wszystkich czterech konkursach.

W powiecie limanowskim funkcjonuje ponad 51 Kół Gospodyń Wiejskich, ostatnio powstało Koło Gospodyń Wiejskich w Siekierczynie I, którego Przewodniczącą jest Grażyna Gawlik - mówi Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan. Koła zajmują się zachowaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego swych praojców i kultywują tradycje związane z gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami oraz regionalną kuchnią i są jednymi z najbardziej aktywnie działających organizacji. KGW uczestniczą w wielu przedsięwzięciach promocyjnych w powiecie, gminach oraz w swych środowiskach.
Wiele z Kół swą wspaniałą działalność prowadzi od ponad pół wieku i są one nierozłącznym krajobrazem swych środowisk. Działalność ta jest o tyle ważna, że prowadzona jest społecznie, bez pobierania żadnych honorariów. Dlatego też ze wszech miar należy cenić i wspierać ogromne zaangażowanie, które jest wspaniałym przykładem odpowiedzialności i troski za rozwój kultury, patriotyzmu oraz umiłowania "małych ojczyzn".

Na XIII Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego wystąpi 7 Kół:

• KGW Kłodne - z programem artystycznym "Frasunki Stefki" oraz potrawą do konkursu - kudłacze okraszane boczkiem
  • KGW z Laskowej - z programem artystycznym "Od ziarenka do bochenka" oraz potrawą do konkursu - grochowionka
  • KGW z Męciny - z programem artystycznym "Poranek Wielkiej Soboty" oraz potrawą do konkursu - gołąbki w śmietanie
  • KGW z Miasta Mszana Dolna - z programem artystycznym "Wicie wieńca prymicyjnego" oraz potrawą do konkursu - orkisz po zagórzańsku
  • KGW z Makowicy - z programem artystycznym "Przy skubaniu wołny" oraz potrawą do konkursu - zupa karpielowa
  • KGW ze Zbludzy - z programem artystycznym "Skubanie piórek" oraz potrawą do konkursu - kluski z tartych ziemniaków (kudłate) ze słoniną
  • KGW z Pisarzowej - z programem artystycznym "Honusine wiono" oraz potrawą do konkursu -zimnioki z bryndzą

Atrakcją podczas Przeglądu będzie występ Zespołu "Gratix" z Siekierczyny oraz Zespołu Muzycznego "Get-Up" z Nowego Sącza. Dodatkowe atrakcje i niespodzianki przewidziano także dla najmłodszych uczestników uroczystości m.in. występ klauna.

Organizatorami XIII Powiatowego Przeglądu Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich są: Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy Limanowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Kłodnem, Szkoła Podstawowa w Kłodnem oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu limanowskiego oraz turystów do udziału w Powiatowym Przeglądzie, bo Limanowszczyzna słynie z dobrej kuchni i przysmaków, które są wartościowym produktem rynkowym, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju agroturystyki.

Jacenty Musiał

zakwalifikowane przez Komisję Artystyczną podczas eliminacji gminnych.

W ramach Przeglądu odbędą się 4 konkursy:

• konkurs potraw regionalnych
  • konkurs pieśni ludowych
  • konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych
  • konkurs plastyki obrzędowej - konkurs tradycyjnych pająków.

Jacenty Musiał