Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

"EuroQuiz 2011" w Limanowej

17.08.2011

Kilkaset żółtych i niebieskich balonów z zobowiązaniami mieszkańców Limanowej do pomagania innym pofrunęło do nieba na zakończenie konkursu "EuroQuiz 2011". A wcześniej było mnóstwo dobrej zabawy i nagrody, które mieszkańcy Limanowej zdobywali w konkurach i quizach. Tym razem dopisała pogoda, było słonecznie i ciepło, co może oznaczać, że limit brzydkiej pogody na tegorocznej trasie akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce został już
wyczerpany.Mini-miasteczko Komisji Europejskiej pojawiło się w Limanowej, w sąsiedztwie Limanowskiego Centrum Kultury, jako cześć obchodów Dni Miasta. Pierwsi mieszkańcy miasta, zaciekawieni tym, co przywieźliśmy, pojawili się juz przed południem, ale prawdziwe oblężenie rozpoczęło się dopiero po godzinie 14.

Gdy kilkanaście minut przed 15 rozpoczął się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem chętnych do wzięcia w nim udziału. Ja już czekałem od 9 rano - żartował Jarek, który do mini-miasteczka europejskiego przyszedł wraz z tatą. Chwilę później rzeczywiście obaj pojawili się na scenie i zdobyli zestawy nagród czekające na tych, którzy poprawnie odpowiedzą na konkursowe pytania.

Pytania, nawet jeśli są trudne, to można sobie z nimi poradzić, korzystając albo z podpowiedzi prowadzących albo publiczności, która chętnie włącza się do wspólnej zabawy. W konkursie wzięło udział ponad 60 osób, a prawie 3 tysiące odwiedziło w sumie mini-miasteczko Komisji Europejskiej.

Po zakończeniu konkursu na naszej scenie, najmłodszych zaprosiliśmy do zabawy przy unijnym "kole fortuny". Dzieci chętnie kręciły kołem, by za chwilę cieszyć się drobnym upominkiem.

Dużym powodzeniem cieszył się namiot oznaczony napisem "Polska Prezydencja", bo można było w nim poczuć się jak prawdziwy kierowca Formuły 1, tyle, że w symulatorze. Wyścigi samochodowe miały symbolizować fakt, ze to Polska w tym półroczu przewodzi stawce unijnych krajów.

W tym samym namiocie pojawiły się również atrakcje nawiązujące do tematu energii i zmian klimatycznych. Ustawiliśmy w nim makietę osiedla mieszkaniowego. Chcieliśmy pokazać, że wystarczy naprawdę niewiele, aby uzyskać energię odnawialną.

Najmłodsi mogli liczyć na pomalowanie twarzy i mieliśmy później kwiatki, pająki i co tylko, kto sobie zamarzył na twarzach i dłoniach maluchów. Dzieci dostawały od nas także balony. I starsi i młodsi chętnie częstowali się cukierkami - krówkami. Są pyszne, bo nie zaklejają buzi - cieszyły się dwie starsze mieszkanki Limanowej, które postanowiły przekonać się jak smakują euro-krówki, choć z polskiego mleka.

W namiocie z napisem "Komisja Europejska w Polsce" czekały na wszystkich najróżniejsze materiały informacyjne. Najpopularniejsze były książeczki, kolorowanki i komiksy dla dzieci. Dorośli sięgali najczęściej po materiały informacyjne poświęcone tematowi polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Na wszystkich chętnych czekały też publikacje na temat funduszy strukturalnych, możliwości podejmowania pracy w innych krajach UE, polityki społecznej, programów młodzieżowych, budżetu, praw kobiet w UE, itp. Można było też znaleźć "Przewodnik po traktacie lizbońskim" oraz specjalny dodatek poświęcony kwestii wolontariatu.

W namiocie z napisem "Chcę pomagać" można było dowiedzieć się więcej na temat pomagania innym i angażowania się w działalność wolontariacką. Rok 2011 to Europejski Rok Wolontariatu. Warto przybliżać Polakom ten temat, bo wciąż niewielu z nas angażuje się w wolontariat - mówi Rafał Rudnicki - szef wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Specjalną atrakcją nawiązującą do tematu wolontariatu były setki balonów, na których dzieci przez cały dzień odznaczały swoje dłonie lub wpisywały swoje imiona. Na zakończenie konkursu "EuroQuiz" balony poszybowały w niebo, symbolizując wszystkie zobowiązania do pomocy innym, złożone przez tych najmłodszych i nieco starszych mieszkańców Limanowej.

Motywem przewodnim czwartej edycji letniej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej "EuroQuiz 2011" jest rozpoczęta 1 lipca br. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym.

Do tego nawiązywały atrakcje, które Komisja Europejska przygotowała dla mieszkańców Limanowej, w porozumieniu z Limanowskim Centrum Kultury. Okazją do spotkania były odbywające się właśnie w ten weekend Dzień Miasta.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się: Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice - Dziedzice (28.08).

Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej “EuroQuiz" odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook: http://www.facebook.com/komisjaeuropejska

Dalszych informacji udziela:
Rafał Rudnicki
Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa
Tel: (0-22) 556 89 52, Fax: (0-22) 556 89 98
Gsm: +48 668 180 266 www.ec.europa.eu/polska

Kilkaset żółtych i niebieskich balonów z zobowiązaniami mieszkańców Limanowej do pomagania innym pofrunęło do nieba na zakończenie konkursu "EuroQuiz 2011". A wcześniej było mnóstwo dobrej zabawy i nagrody, które mieszkańcy Limanowej zdobywali w konkurach i quizach. Tym razem dopisała pogoda, było słonecznie i ciepło, co może oznaczać, że limit brzydkiej pogody na tegorocznej trasie akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej w Polsce został już
wyczerpany.Mini-miasteczko Komisji Europejskiej pojawiło się w Limanowej, w sąsiedztwie Limanowskiego Centrum Kultury, jako cześć obchodów Dni Miasta. Pierwsi mieszkańcy miasta, zaciekawieni tym, co przywieźliśmy, pojawili się juz przed południem, ale prawdziwe oblężenie rozpoczęło się dopiero po godzinie 14.

Gdy kilkanaście minut przed 15 rozpoczął się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, nie mieliśmy większych problemów ze znalezieniem chętnych do wzięcia w nim udziału. Ja już czekałem od 9 rano - żartował Jarek, który do mini-miasteczka europejskiego przyszedł wraz z tatą. Chwilę później rzeczywiście obaj pojawili się na scenie i zdobyli zestawy nagród czekające na tych, którzy poprawnie odpowiedzą na konkursowe pytania.

Pytania, nawet jeśli są trudne, to można sobie z nimi poradzić, korzystając albo z podpowiedzi prowadzących albo publiczności, która chętnie włącza się do wspólnej zabawy. W konkursie wzięło udział ponad 60 osób, a prawie 3 tysiące odwiedziło w sumie mini-miasteczko Komisji Europejskiej.

Po zakończeniu konkursu na naszej scenie, najmłodszych zaprosiliśmy do zabawy przy unijnym "kole fortuny". Dzieci chętnie kręciły kołem, by za chwilę cieszyć się drobnym upominkiem.

Dużym powodzeniem cieszył się namiot oznaczony napisem "Polska Prezydencja", bo można było w nim poczuć się jak prawdziwy kierowca Formuły 1, tyle, że w symulatorze. Wyścigi samochodowe miały symbolizować fakt, ze to Polska w tym półroczu przewodzi stawce unijnych krajów.

W tym samym namiocie pojawiły się również atrakcje nawiązujące do tematu energii i zmian klimatycznych. Ustawiliśmy w nim makietę osiedla mieszkaniowego. Chcieliśmy pokazać, że wystarczy naprawdę niewiele, aby uzyskać energię odnawialną.

Najmłodsi mogli liczyć na pomalowanie twarzy i mieliśmy później kwiatki, pająki i co tylko, kto sobie zamarzył na twarzach i dłoniach maluchów. Dzieci dostawały od nas także balony. I starsi i młodsi chętnie częstowali się cukierkami - krówkami. Są pyszne, bo nie zaklejają buzi - cieszyły się dwie starsze mieszkanki Limanowej, które postanowiły przekonać się jak smakują euro-krówki, choć z polskiego mleka.

W namiocie z napisem "Komisja Europejska w Polsce" czekały na wszystkich najróżniejsze materiały informacyjne. Najpopularniejsze były książeczki, kolorowanki i komiksy dla dzieci. Dorośli sięgali najczęściej po materiały informacyjne poświęcone tematowi polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Na wszystkich chętnych czekały też publikacje na temat funduszy strukturalnych, możliwości podejmowania pracy w innych krajach UE, polityki społecznej, programów młodzieżowych, budżetu, praw kobiet w UE, itp. Można było też znaleźć "Przewodnik po traktacie lizbońskim" oraz specjalny dodatek poświęcony kwestii wolontariatu.

W namiocie z napisem "Chcę pomagać" można było dowiedzieć się więcej na temat pomagania innym i angażowania się w działalność wolontariacką. Rok 2011 to Europejski Rok Wolontariatu. Warto przybliżać Polakom ten temat, bo wciąż niewielu z nas angażuje się w wolontariat - mówi Rafał Rudnicki - szef wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Specjalną atrakcją nawiązującą do tematu wolontariatu były setki balonów, na których dzieci przez cały dzień odznaczały swoje dłonie lub wpisywały swoje imiona. Na zakończenie konkursu "EuroQuiz" balony poszybowały w niebo, symbolizując wszystkie zobowiązania do pomocy innym, złożone przez tych najmłodszych i nieco starszych mieszkańców Limanowej.

Motywem przewodnim czwartej edycji letniej akcji informacyjno - edukacyjnej Komisji Europejskiej "EuroQuiz 2011" jest rozpoczęta 1 lipca br. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym.

Do tego nawiązywały atrakcje, które Komisja Europejska przygotowała dla mieszkańców Limanowej, w porozumieniu z Limanowskim Centrum Kultury. Okazją do spotkania były odbywające się właśnie w ten weekend Dzień Miasta.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się: Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice - Dziedzice (28.08).

Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej “EuroQuiz" odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce: www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook: http://www.facebook.com/komisjaeuropejska

Dalszych informacji udziela:
Rafał Rudnicki
Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
ul. Jasna 14/16a, 00-041 Warszawa
Tel: (0-22) 556 89 52, Fax: (0-22) 556 89 98
Gsm: +48 668 180 266 www.ec.europa.eu/polskaLiczba wyświetleń: 1907
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne