10 rocznica śmierci Biskupa Piotra Bednarczyka

04.08.2011

W najbliższą niedzielę o godz. 16.00 w limanowskiej bazylice w 10. rocznicę śmierci Biskupa Piotra Bednarczyka, naszego Rodaka z Limanowej, odbędzie się Msza Św. której przewodniczył będzie biskup Wiktor Skworc.

Po mszy świętej nastąpi przejście do grobu ks. Biskupa oraz złożenie wieńców. Natomiast o godz. 17.30 na fasadzie domu rodzinnego Biskupa Bednarczyka, w którym obecnie zorganizowane zostało przedszkole, zostanie odsłonięta okolicznościowa tablica nadania przedszkolu imienia Biskupa Piotra Bednarczyka.

Przedszkole działa od 15 marca 2011 r. Mogą do niego bezpłatnie uczęszczać dzieci z Gminy Limanowa w wieku 3-5 lat. Placówka jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Aktualnie liczba dzieci, w której zawierają się oba oddziały przedszkola, wynosi 39 . Przedszkole prowadzone jest przez Firmę Doradczo - Szkoleniową Michała Krempy z Mielca.

J. M.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

PIOTR LONGIN BEDNARCZYK urodził się 23.02.1914 roku w Sowlinach k. Limanowej. W latach 1936-1939 studiował psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Poznańskim. Równocześnie pracował jako nauczyciel. W 1940 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Po ukończeniu studiów przyjął święcenia kapłańskie dnia 3.06.1944 r. z rąk Metropolity Krakowskiego Adama Sapiehy. Po dwóch latach pracy w Szczepanowie, w roku 1946 podjął pracę w Tarnowie w różnych instytucjach diecezjalnych, poświęcając się szczególnie dziełu formacji do kapłaństwa i katechizacji. Pełnił między innymi funkcję profesora pedagogiki i psychologii oraz Ojca Duchownego w Niższym Seminarium i Wicerektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

Bullą papieża Pawła VI z dnia 21.02.1968 r. został mianowany biskupem tytularnym Torre Rotonda i pomocniczym Biskupa Tarnowskiego, a dnia 21.04.1968 r. przyjął sakrę biskupią w tarnowskiej Katedrze z rąk ówczesnego Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły. W posłudze biskupiej pełnionej tak na terenie diecezji, jak i poza diecezją tarnowską, biskup Piotr poświęcał szczególnie dużo uwagi i wysiłku dziełu ewangelizacji i katechizacji, w duchu swojego biskupiego zawołania: Ut gaudens catechizem - abym radośnie katechizował. Nie ustawał w głoszeniu Dobrej Nowiny nawet po przejściu na emeryturę. Niemal do ostatnich chwil swego życia gorliwie włączał się w głoszenie Ewangelii i pasterskie posługi.

Odszedł do Pana w Limanowej, dnia 7.08.2001 r., a uroczystości pogrzebowe zmarłego śp. ks. biskupa Piotra Bednarczyka odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Limanowej w sobotę 11.08.2001 r. Został pochowany w krypcie w bazylice w Limanowej.

(Archiwum Diecezjalne w Tarnowie)

J. M.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

(Archiwum Diecezjalne w Tarnowie)