Wypoczynek kolonii w Gminie Limanowa

13.07.2011

Gmina Limanowa, jako jedna z nielicznych gmin w skali kraju, podjęła inicjatywę o wymianie dzieci i młodzieży z gminami nadmorskimi.

W 2003 roku podpisana została umowa partnerska między Gminą Limano-wa a Gminą Postomino. W późniejszych latach podpisano kolejne umowy z gminami: Wejherowo, Biesiekierz i Stegna.

{multithumb thumb_height=150}

Co roku do tej pory wyjeżdżało około 300 dzieci i młodzieży z naszej gminy.

Z ramienia gminy organizacją i obsługą kolonii zajmuje się Gminny Zespół Obsługi Szkół, który sprawuje pieczę merytoryczno - finansową nad wszystkimi szkołami.

Dyrektorzy szkół dokonują rekrutacji uczestników kolonii spośród dzieci, które osiągnęły najlepsze wyniki w nauce i w rywalizacji międzyszkolnej oraz posiadają wzorowe zachowanie. Jak mówił Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan: "Każdorazowo wyjazd ten był i jest traktowany jako nagroda."

W bieżącym roku z uwagi na realizację remontów budynków szkolnych zarówno u nas, jak i w gminach nadmorskich, wymiana ta jest realizowana w mniejszej ilości.

W tym roku kolonie są organizowane w Zespole Szkół w Pisarzowej i w Mordarce.

Młodzież uczestnicząca w koloniach ma zapewniony bardzo bogaty program artystyczny i turystyczny. Poznają uroki pięknej Ziemi Limanowskiej oraz kulturę i obyczaje naszego regionu.

Jedną z 40-osobowych grup kolonijnych, która przebywa w naszej gminie stanowi młodzież gimnazjalna z Gminy Wejherowo.

W dniu 14 lipca właśnie z tą grupą młodzieży na pożegnalnym ognisku spotkali się przedstawiciele Gminy Limanowa: Marek Ziaja - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół oraz Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki.

Młodzież w pięknej inscenizacji z prozy i poezji kaszubskiej podziękowała Wójtowi Gminy Limanowa Władysławowi Pazdanowi za możliwość wypoczynku w naszej gminie: "Taka serdeczność i życzliwość na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci, a jednocześnie jest to dla nas doskonała lekcja sposobu przyjmowania gości."

Spotkanie przebiegało w przyjemnej, ciepłej i miłej atmosferze. Zadowolone i uśmiechnięte twarze dzieci były dla nas najlepszą nagrodą za trud włożony w organizację ich wypoczynku w naszej gminie.

Podziękowania należą się szczególnie kierowniczce kolonii - Danucie Gucwa, która na co dzień jest nauczycielką w szkole w Pisarzowej.

JM

{multithumb thumb_height=150}

Co roku do tej pory wyjeżdżało około 300 dzieci i młodzieży z naszej gminy.

W tym roku kolonie są organizowane w Zespole Szkół w Pisarzowej i w Mordarce.

JM