Sukces gospodarstwa ogrodniczego z Męciny

05.07.2011

Danuta i Edward Smoleniowie z Męciny właściciele gospodarstwa ogrodniczego zdobyli I miejsce w regionie i województwie małopolskim w konkursie "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" w kategorii podmiotów prowadzących indywidualną działalność rolniczą. Honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polski - Bronisław Komorowski.

Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia
Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy oraz Agencja Nieruchomości Rolnej - która prowadzi eliminacje dla odrębnej kategorii zakładów rolnych.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Celem Konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Przy ocenie zostały brane następujące kryteria: ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy; stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych; wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia; stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych; warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich; stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej.

Etap regionalny Konkursu trwał do 16 maja i obejmował zasięgiem obszar działania wyznaczony przez Dyrektora Oddziału Regionalnego.

Następnie etap wojewódzki trwał do 27 czerwca i uczestniczyli w nim laureaci etapów regionalnych. Do 30 czerwca został przesłany "Arkusz oceny gospodarstwa" zwycięzcy etapu wojewódzkiego do Centralnej Komisji Konkursowej.

Kolejno Centralna Komisja Konkursowa do 29 lipca przeprowadzi wizytację 16 gospodarstw zwycięzców etapów wojewódzkich Konkursu i wyłoni zwycięzcę - właścicieli najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju.

{multithumb thumb_height=150 thumb_width=0}

Jak mówi Edward Smoleń - "Komisja Konkursowa, która odwiedziła nasze gospodarstwo wysoko oceniła innowacyjne urządzenie do oprysku, które skonstruowaliśmy sami - urządzenie do oprysku skonstruowane zostało tak, aby w czasie oprysku pracownik nie był w polu oddziaływania opryskujących roślin".

Zgodnie z regulaminem właściciele gospodarstwa z Męciny będą walczyć o pryzmat najbezpieczniejszego gospodarstwa w kraju. Główną nagrodę będzie nowoczesny ciągnik rolniczy.

Życzymy sukcesów i gratulujemy już wygranych wojewódzkich eliminacji.

J. M.

Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

{multithumb thumb_height=150 thumb_width=0}

Życzymy sukcesów i gratulujemy już wygranych wojewódzkich eliminacji.

J. M.