Spotkanie z Misjonarzem w Gminnej Bibliotece w Rupniowie

09.07.2011

W dniu 9 lipca 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rupniowie odbyło się spotkanie z cyklu "Limanowianie znani i nieznani" z Ks. dr Władysławem Juszczakiem - Misjonarzem pracującym w wielu zakątkach świata.

Spotkanie rozpoczęli Stanisław Adam Kita - Radny Gminy Limanowa i Anna Wiktor - Bibliotekarka, którzy przywitali pochodzącego z Rupniowa Misjonarza i wszystkich przybyłych na spotkanie gości.

{multithumb thumb_height=150}

Ks. dr Władysław Juszczak w 1981 r. wstąpił do seminarium w Tuchowie, po którego ukończeniu 29 maja 1988 r. otrzymał święcenia kapłańskie.
Następnie w lipcu 1988 r. wyjechał do Francji, gdzie uczył się języka francuskiego i rozpoczął studia z kulturoznawstwa na Sorbonie.
W 1989 r. rozpoczął pierwsze misje w Burkina Faso w Afryce, na których przebywał przez 8 lat. Wspominał, że był to trudny czas, ponieważ na Saharze przez długi czas nie pada deszcz i trzeba umieć zdobywać wodę. Również dlatego, że największym zabójcą w Afryce jest malaria, która zabija przede wszystkim dzieci do 5 roku życia, ale mogą zachorować na nią wszyscy.
W 1997 r. wyjechał do USA, gdzie przez kilka lat pełnił posługę kapłańską jako proboszcz. W 2005 r. uzyskał doktorat na KUL-u z psychologii duchowości. Tematem pracy doktorskiej były: "Psychologiczne aspekty sakramentu pokuty". W lipcu 2005 r. został kapelanem i kapitanem amerykańskich wojsk lotniczych w Kalifornii, pełniąc posługę przez 3 lata.
Natomiast w 2008 r. wyjechał na misję wojskową do Iraku. gdzie pomagał żołnierzom w trudnych sytuacjach. Ksiądz zaliczył w Iraku pełny maraton na pustyni.
W 2009 r. pełnił posługę kapłańską na wyspach karaibskich St. Lucia, a od tego roku przebywa na wyspie Saint Croix.
Ks. dr Władysław Juszczak ma w swoim dorobku wiele publikacji w j. polskim i angielskim, m. in. wydaną w 2003 r. książkę "Doniosłość kontemplacji w życiu chrześcijańskim wg Tomasza Mertona" i w 2005 r. pracę doktorską "Psychoterapeutyczny aspekt sakramentu spowiedzi".
Życie misjonarza jest bardzo trudne, ponieważ - oprócz głoszenia Ewangelii, musi zajmować się również codziennymi problemami tubylców. Co roku na misjach 30-40 misjonarzy traci życie: giną w wypadkach, umierają dotknięci przez różne choroby albo zostają zamordowani ... Ale to wszystko wynagradza poczucie, że "Na misjach jest niesamowita bliskość z Bogiem" - jak mówił podczas spotkania ks. Władysław.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy podziękowali za przybycie i przekazanie przez Ks. dr Władysława Juszczaka tak ważnej, a dla wielu nieznanej wiedzy.
Podziękowania i książkę wręczył Radny Gminy Limanowa z Rupniowa - Stanisław Adam Kita, książkę przekazał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał, kwiaty z podziękowaniem za przybycie do Biblioteki w Rupniowie - Anna Wiktor, a Przewodnicząca KGW w Rupniowie - Centrum - Maria Franczak wraz z Członkiniami wręczyły bukiet kwiatów i upominek.
Spotkanie przebiegało w serdecznej i miłej atmosferze.
Ksiądz misjonarz został zaproszony na prelekcje w innych filiach biblioteki na terenie Gminy Limanowa.

M. D.
M. S.

{multithumb thumb_height=150}

Spotkanie przebiegało w serdecznej i miłej atmosferze.

M. D.
M. S.