Nowe zasady rejestracji działalności gospodarczej !

04.07.2011
{multithumb thumb_height=50}

Od 1 lipca 2011r. znowelizowano ustawę dotyczą ewidencji działalności gospodarczej. Na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej Rozdział 3 (Dz. U. z 2010 r. Nr 220 poz.1447 z późn. zm.) rozpoczyna funkcjonowanie Centralna
Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzona przez Ministra Gospodarki w formie elektronicznego rejestru dostępnego przez internet.

Dotychczasowy formularz EDG -1 zastępuje nowy formularz CEIDG - 1.

Rejestracja przedsiębiorców będących osobami fizycznymi dokonywana będzie drogą elektroniczną na podstawie wpisu do CEIDG. Przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek o wpis samodzielnie na nowym formularzu CEIDG-1, dostępnym na stronie http://www.ceidg.gov.pl lub w urzędzie gminy na formularzu papierowym, który zostanie przekształcony przez pracownika Urzędu Gminy w dokument elektroniczny z podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu albo z podpisem potwierdzonym profilem zaufanym Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

W okresie od 1 lipca 2011r. do 31 grudnia 2011 r. dotychczasowe organy ewidencyjne obowiazane są do przeniesienia danych z ewidencji gminnych, przedsiębiorców wykonujacych działalność giospodarczą oraz przedsiębiorców, którzy zawiesili wykonywanie działalności gospodarczej do systemu teleinformatyvznego CEIDG. Z dniem przeniesienia wpisu do CEIDG wójt, burmistrz albo prezydent miasta przestaje być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy, którego wpis przeniesiono. W zakresie wpisów nieprzeniesionych do CEIDG do dnia 31 grudnia 2011 r. organem ewidencyjnym, rejestrującym zmiany we wpisach pozostaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.

{multithumb thumb_height=50}

Dotychczasowy formularz EDG -1 zastępuje nowy formularz CEIDG - 1.