Ginące zawody w Męcinie

13.07.2011

Kowalstwo, rzeźbiarstwo, wikliniarstwo , bibułkarstwo, haft, malarstwo - m.in. takie dawne profesje zobaczyć można będzie podczas uroczystości pn. "Prezentacja Dorobku Kulturalnego Gminy Limanowa - ukazanie ginących zawodów" połączonej z "XIII Gminnym Przeglądem Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa", która odbędzie się dnia 24 lipca br. przy Zespole Szkół w Męcinie.

W ramach Lokalnej Grupy Działania w zakresie małych projektów - działanie 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007 - 2013 złożony został wniosek na organizację tego typu uroczystości, której głównym celem jest zachowanie od zapomnienia dawnych, zanikających już obecnie zawodów, którymi mimo upływu lat parają się twórcy z terenu gminy Limanowa, a także popularyzacja wiedzy o starych zawodach wiejskich wśród mieszkańców gminy oraz turystów, którzy będą brać udział w uroczystości. Dziedzictwo kulturowe wsi polskiej jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości Polaków. Obyczaje ludowe, kultura materialna i niematerialna, architektura wiejska do dziś kształtują to, co nazywamy polskością.

Uczestnicy uroczystości będą mieli możliwość osobistego poznania na miejscu przedstawicieli poszczególnych zanikających profesji oraz zaobserwować w praktyce jak wykonywany jest dany zawód - mówi Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan.

Program uroczystości:

- godz. 14.00 - występ Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" działającego przy Zespole Szkół w Męcinie

- oficjalne otwarcie uroczystości przez władze gminy Limanowa

- przedstawienie artystów z terenu gminy, reprezentujących ginące zawody, oraz rozpoczęcie Przeglądu KGW, w ramach którego odbędą się cztery konkursy: konkurs potraw regionalnych, konkurs pieśni ludowych, konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych i konkurs plastyki obrzędowej. Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich serwować będą takie regionalne potrawy jak: gołąbki w śmietanie, zupa karpielowa, pierogi z borówkami, kwaśnica z okrasą czy też trzęsionka wielkanocna. Przedstawiane przez Koła programy artystyczne jakie będzie można zobaczyć w ramach Przeglądu to m.in.: "Śmigurcioki", "Skubanie i przędzenie wełny", "Poranek Wielkiej Soboty", "Frasunki Stefki" oraz " Przy skubaniu wołny"

- występ uzdolnionych artystycznie dzieci z terenu gminy Limanowa

- występ Teatru Iluzji z Krakowa

- pokaz Szkoły Tańca "Flight Academy" z Limanowej

- godz. 20.00 - występ Zespołu "Wawele" z Krakowa.

Na wszystkich uczestników uroczystości zarówno tych młodszych, jak i starszych czeka wiele dodatkowych atrakcji i niespodzianek.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców gminy Limanowa oraz turystów do spędzenia tego niedzielnego lipcowego popołudnia w Męcinie.

K G-L.

Program uroczystości:

- oficjalne otwarcie uroczystości przez władze gminy Limanowa

- występ uzdolnionych artystycznie dzieci z terenu gminy Limanowa

- występ Teatru Iluzji z Krakowa

- pokaz Szkoły Tańca "Flight Academy" z Limanowej

- godz. 20.00 - występ Zespołu "Wawele" z Krakowa.

K G-L.