Dzieci z Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej na wystawie malarstwa na szkle ks. Stanisława Wojcieszaka

18.07.2011

W dniu 14 lipca 2011 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zorganizowała dla dzieci wycieczkę do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej powstało w 1970 roku z inicjatywy działaczy społecznych- głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy Dwór Marsów pochodzący z przełomu XVIII/XIX stulecia. Można tu znaleźć

dokumenty i eksponaty związane z dziejami miasta i regionu, etnografią i kulturą ludową oraz galerię prezentującą prace współczesnych twórców.

{multithumb thumb_height=150}

Grupa rozpoczęła wizytę w Muzeum od zwiedzania niezwykłej wystawy malarstwa na szkle ks. Stanisława Wojcieszaka, której otwarcie odbyło się w miesiącu lipcu w pomieszczeniach galerii.

Ks. Stanisław Wojcieszak, urodził się w 1951 roku w Słopnicach. Po ukończeniu szkoły podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej, wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku. Później ,pełnił swoje życiowe powołanie jako wikariusz w parafiach diecezji tarnowskiej (m.in. w Limanowej, gdzie był katechetą w szkołach średnich). W latach 1988-2008 był proboszczem w parafii w Ochotnicy Dolnej. Obecnie jako ksiądz - rezydent w Limanowej.

Ksiądz Stanisław maluje na szkle od 2001 roku. Urzekło go wtedy ludowe malarstwo podhalańskie. Plastyka jest dla niego jedną z form współczesnej ewangelizacji. Tematyka prac obejmuje bajkowe, zaszklone wizerunki Madonn i Świętych a także obyczajowe scenki z życia Górali. Prezentował je na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce.

Wystawa urzekła wszystkich uczestników swoim pięknem i niepowtarzalnym urokiem. Duże wrażenie na dzieciach zrobiła również Galeria Sławnych Limanowian, w której znajduje się zbiór około 30 portretów z odpowiednimi notkami biograficznymi, przedstawiających wybitne postacie zasłużonych dla miasta i regionu bądź też wywodzące się z ziemi limanowskiej i wpisujące się w historię i kulturę Polski.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Dziewczęta i chłopcy mieli możliwość także zapoznania się z historią Limanowej i regionu. Najciekawszym miejscem dla wszystkich okazał się jednak zaadoptowany dla celów wystawienniczych strych, gdzie zgromadzono zbiory dotyczące historii, kultury i sztuki ludowej grup etnicznych zamieszkujących okolice Limanowej. Wśród eksponatów można było podziwiać stroje ludowe, narzędzia rolnicze wykorzystywane w pracy na roli, a także sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia dotyczące rzemiosła ludowego i kufry. Na szczególną uwagę zasługiwał unikalny zbiór malowanych skrzyń wianowych.

Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali od Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej pamiątkowe folderki. Dobry humor i pójście na lody sprawiły, że dzień zakończył się w bardzo radosnej atmosferze.

Dziękujemy za możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej przez czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.

Lidia Piegza

{multithumb thumb_height=150}