PROJEKTY EDUKACYJNE W ZESPOLE SZKÓŁ W MORDARCE

12.06.2011

2 czerwca 2011 r. w Zespole Szkół w Mordarce odbyło się uroczyste podsumowanie projektów edukacyjnych realizowanych w bieżącym roku szkolnym. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców oraz przybyłych gości, wymienić tutaj trzeba Starszego Wizytatora mgr Małgorzatę Lenartowicz, v-ce Wójta Gminy Limanowa mgr Franciszka Biedę, Dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Szkół mgr Marka Ziaję, Dyrektora Wydział Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu mgr Jacentego
Musiała, a także społeczność szkolną.

{multithumb thumb_height=150}

Efektem uczestnictwa uczniów w projektach była publiczna prezentacja ich rezultatów, podczas której uczniowie w kreatywny sposób zaprezentowali swoje umiejętności. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy I realizujący II etap Projektu Edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Pierwszaki pod opieką mgr Małgorzaty Król zaprezentowały przedstawienie "Tele-ludek", pięknie recytując swoje role, śpiewając piosenki z akompaniamentem różnych instrumentów i wykonując układ taneczny. Uczniowie zaprezentowali również umiejętności ruchowe z wykorzystaniem akcesoriów sportowych. Chodzili na szczudłach, żonglowali talerzami, a także tańczyli z kołem przy muzyce. Z wielką radością pokazali jak wspaniałe i wesołe są dla nich zabawy ruchowe z użyciem barwnej chusty. Przedstawienie odbyło się w pięknej scenografii leśnej polany, uczniowie występowali w kolorowych, ciekawych kostiumach.

Następnie działania projektowe zaprezentowali uczniowie gimnazjum. Przedstawili oni rezultaty następujących projektów: "Jak radzić sobie z agresją w szkole?, "Motoryzacja a ekologia", "Jak zmiany klimatu wpływają na życie człowieka?", "Czy autorytety są wśród nas?" Gimnazjaliści w ciekawej formie podsumowali realizację zadań projektowych; omówili spotkania z ciekawymi ludźmi; zaprezentowali wystawę ukazującą dokonania uczniów w poszczególnych dziedzinach; przedstawili wyniki ankiet, wytwory wykonane przez uczestników projektu np. Drzewo Życzeń, prace plastyczne, wiersze, hasła, artykuły do gazetki szkolnej. Pokazali interesujące prezentacje multimedialne oraz inscenizację "Sąd nad agresją". Całość spotkania uświetniły występy dwóch dziewczęcych grup cheerleaderek przygotowywanych przez mgr Magdalenę Dąbrowską, które w barwnych strojach niczym motyle zachwyciły widzów swoją zwinnością, wyczuciem rytmu i harmonią ruchów. Prezentacja rezultatów projektów bardzo się podobała zaproszonym gościom, docenili oni pomysłowość i zaangażowanie uczniów, i nauczycieli, Projekty miały zasięg szkolny i pozaszkolny w środowisku lokalnym.

W realizację zadań projektowych zaangażowani byli uczniowie z klas pierwszych i drugich gimnazjum, pracowali oni pod opieką nauczycieli: mgr Alicji Szewczyk, mgr Aliny Górszczyk, mgr Barbary Klimek, mgr Kazimiery Biernat, mgr Wiesława Mamaka i mgr Pawła Ciuły. Uczniowie chętnie brali udział w projektach oraz z zainteresowaniem wykonywali powierzone im zadania. W ramach ich realizacji zdobyli nowe umiejętności i wiadomości z wielu dziedzin. Mieli możliwość zaprezentować swoje talenty plastyczne, ćwiczyli twórcze myślenie i wyobraźnię. Rozwijali przedsiębiorczość oraz wiele cech potrzebnych w dalszym życiu np. kreatywność, komunikatywność. Nauczyli się selekcji danych, sprawnego posługiwania się komputerem oraz przełamywania lęku przed występem publicznym.

W następnych latach szkolnych planujemy wykonanie równie ambitnych i pomysłowych projektów.

Alina Górszczyk

Musiała, a także społeczność szkolną.

{multithumb thumb_height=150}

Alina Górszczyk