Nowe Rybie na "Podkowcowym Szlaku"

12.06.2011

Malownicza wieś Nowe Rybie położona w gminie Limanowa znalazła się na tak zwanym "Podkowcowym Szlaku".

W Polsce wyznaczone zostało 10 letnich stanowisk podkowca małego w budynkach, przy których można obserwować lub liczyć wylatujące nietoperze. Są to tzw. "przystanki" na szlaku podkowca. Stanowiska te zlokalizowane są na obszarze zasięgu występowania podkowca małego w naszym kraju, to jest w: Karpatach, Sudetach i
na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

W okresie, kiedy zwierzęta te przebywają na strychu (maj - sierpień), można obserwować ich wieczorny wylot lub wziąć udział w akcji liczenia tych ssaków.

Na każdym stanowisku można po prostu przyjść wieczorem i obserwować w locie zagrożony gatunek nietoperza w jego naturalnym środowisku. Można też zarejestrować się na stronie internetowej i przeprowadzić liczenie wylatujących ze strychu podkowców na jednym lub więcej stanowisk, podając wyniki na stronie internetowej. Zbierane przez uczestników akcji dane, pozwolą lepiej poznać dynamikę liczebności tych nietoperzy, co w przyszłości umożliwi ich skuteczniejszą ochronę.

Jak liczyć nietoperze?

W okresie od połowy maja do końca sierpnia, kiedy podkowce przebywają na strychu, możemy obserwować ich wylot na żerowisko.

W tym celu należy wieczorem stanąć w pobliżu miejscu gdzie dobrze widoczny jest dach. Bezpośrednio po zachodzie słońca (po około 10 minutach) stosunkowo łatwo jest wypatrzyć otwór, przez który nietoperze wylatują z kolonii. Podkowce unikają otwartych przestrzeni, dlatego zwykle wylatujące ssaki możemy obserwować na krótkim odcinku nieba. Wylot trwa około 20 minut.Podkowiec mały jest gatunkiem zagrożonym, objętym ochroną prawną - należy uważać aby swoim zachowaniem nie płoszyć nietoperzy.

Aby wyniki liczeń mogły być wykorzystane, należy najpierw się zarejestrować, a po zakończeniu liczenia wpisać dane na stronie internetowej: www.szlakiempodkowca.pl

Zapraszamy do udziału w programie ochrony podkowca małego, jednego z najbardziej zagrożonych nietoperzy w Europie. Wystarczy w letnie wieczory... liczyć nietoperze.

na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak liczyć nietoperze?