Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zmarł Marek Nawara, marszałek Małopolski

26.05.2011

Nad ranem 25 maja br. zmarł Marek Nawara - pierwszy marszałek Małopolski i jeden z najaktywniejszych polskich samorządowców.

Chorował od lutego 2009 r., kiedy to na stoku narciarskim w Austrii miał wylew. Upadł i z ciężkimi urazami głowy trafił do szpitala, gdzie był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Z powodu leczenia i rehabilitacji przez dziewięć miesięcy nie mógł pełnić funkcji marszałka. Do pracy wrócił w grudniu 2009 r., jednak cały czas był poddawany zabiegom rehabilitacyjnym.


W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-1998 (AWS), od 1998 r. radny województwa małopolskiego. W latach 1998-2002 oraz od 2006 do 2010 r. marszałek województwa małopolskiego, wiceprezes Zarządu Związku Województw RP, członek Komitetu Regionów. W pierwszej kadencji Samorządu Województwa współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska.

W kadencji 1998-2002 Marszałek Małopolski Marek Nawara koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy unikatowe rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społeczności regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego Wrota Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło system dotacji na rzecz ratowania zabytków, wspierania bezpieczeństwa poprzez przekazywanie samochodów strażackich jednostkom OSP w regionie oraz zasłynęło z kompleksowego podejścia do problemów transportu publicznego. Województwo Małopolskie było i jest liderem samorządowych rankingów. W 2007 roku Małopolska znalazła się w grupie pierwszych polskich województw, które podpisały Regionalny Program Operacyjny, a w 2008 pozytywnie odpowiedziały na rządowy projekt Orlik 2012.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Człowiek Roku 2000 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki (nazywanej samorządowym Oskarem). W 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej – nagrodę za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce.

Marek Nawara często przyjeżdżał na teren powiatu limanowskiego, gdzie miał domek letniskowy w gminie Laskowa. Jego pasjami były górskie wędrówki, sport i fotografia.

Jak mówi wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan - nasz samorząd ma mu wiele do zawdzięczenia, zawsze mogliśmy liczyć na Jego wsparcie i pomoc.

Najbliższej Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Pogrzeb odbędzie się 1 czerwca br. o godz. 12.00 w Kościele Mariackim w Krakowie, a zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wydział KPTS

Nad ranem 25 maja br. zmarł Marek Nawara - pierwszy marszałek Małopolski i jeden z najaktywniejszych polskich samorządowców.

Chorował od lutego 2009 r., kiedy to na stoku narciarskim w Austrii miał wylew. Upadł i z ciężkimi urazami głowy trafił do szpitala, gdzie był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Z powodu leczenia i rehabilitacji przez dziewięć miesięcy nie mógł pełnić funkcji marszałka. Do pracy wrócił w grudniu 2009 r., jednak cały czas był poddawany zabiegom rehabilitacyjnym.


W latach 1990-1998 był wójtem gminy Zielonki i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Krakowskiego. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-1998 (AWS), od 1998 r. radny województwa małopolskiego. W latach 1998-2002 oraz od 2006 do 2010 r. marszałek województwa małopolskiego, wiceprezes Zarządu Związku Województw RP, członek Komitetu Regionów. W pierwszej kadencji Samorządu Województwa współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Wspólnota Małopolska.

W kadencji 1998-2002 Marszałek Małopolski Marek Nawara koordynował prace nad przygotowaniem pierwszej strategii rozwoju województwa. Zastosowano wtedy unikatowe rozwiązanie polegające na szerokiej partycypacji społeczności regionu w tworzeniu strategii poprzez stworzenie tzw. Małopolskiej Listy Szans. Był to ewenement w skali krajowej. Marek Nawara był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce internetowego portalu regionalnego Wrota Małopolski. Z jego inicjatywy Województwo Małopolskie wprowadziło system dotacji na rzecz ratowania zabytków, wspierania bezpieczeństwa poprzez przekazywanie samochodów strażackich jednostkom OSP w regionie oraz zasłynęło z kompleksowego podejścia do problemów transportu publicznego. Województwo Małopolskie było i jest liderem samorządowych rankingów. W 2007 roku Małopolska znalazła się w grupie pierwszych polskich województw, które podpisały Regionalny Program Operacyjny, a w 2008 pozytywnie odpowiedziały na rządowy projekt Orlik 2012.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem za Ratowanie Życia i Ochronę Mienia oraz Srebrnym Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. Człowiek Roku 2000 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce wyróżniony Nagrodą im. Grzegorza Palki (nazywanej samorządowym Oskarem). W 2010 r. podczas Kongresu 20-lecia Polskiego Samorządu otrzymał Różę im. Franciszki Cegielskiej – nagrodę za szczególne zasługi dla samorządności w Polsce.

Marek Nawara często przyjeżdżał na teren powiatu limanowskiego, gdzie miał domek letniskowy w gminie Laskowa. Jego pasjami były górskie wędrówki, sport i fotografia.

Jak mówi wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan - nasz samorząd ma mu wiele do zawdzięczenia, zawsze mogliśmy liczyć na Jego wsparcie i pomoc.

Najbliższej Rodzinie składamy wyrazy współczucia. Pogrzeb odbędzie się 1 czerwca br. o godz. 12.00 w Kościele Mariackim w Krakowie, a zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wydział KPTSLiczba wyświetleń: 1989
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne