Strażackie święto w Męcinie !

29.05.2011

W dniu 22 maja br. strażacy w Męcinie uroczyście obchodzili Dzień Strażaka, połączony z poświęceniem i przekazaniem do użytku nowego samochodu bojowego marki MERCEDES.

Przy dźwiękach własnej orkiestry strażackiej druhowie z Męciny i z terenu miasta i gminy Limanowa, oraz Krasnego Potockiego i Niskowej, wraz z pocztami sztandarowymi udali się do miejscowego kościoła. Uroczystą mszę św. odprawił ks. dziekan Antoni Piś
- proboszcz parafii męcińskiej w asyście ks. Łukasza Kity - kapelana strażaków męcińskich i Szczawy. W homilii ks. Antoni Piś, podkreślił bardzo duże zasługi miejscowych strażaków w ratowaniu mienia i niesienia pomocy potrzebującym, oraz pełne poświęcenie i zaangażowanie w akcjach związanych z likwidacją powodzi i osuwiska w Kłodnem.

{multithumb thumb_height=150}

Po mszy św. na boisku szkolnym odbyła część oficjalna uroczystości w której wzięli udział:

• Posłowie na Sejm RP Bronisław Dutka, Tadeusz Patalita, Wiesław Janczyk,
  • brygadier Bogdan Malinowski - Naczelnik Wydziału Operacyjno Szkoleniowego KW PSP w Krakowie,
  • brygadier Grzegorz Janczy - Komendant Powiatowy PSP w Limanowej,
  • Franciszek Dziedzina- Wicestarosta Powiatu, • Władysław Pazdan - Wójt Gminy i jego Z-ca Franciszek Bieda,
  • Radni Powiatowi: Maria Lupa, Jacenty Musiał, Mieczysław Uryga, Wojciech Włodarczyk,
  • Radny Gminy - Dariusz Lupa,
  • Delegacja Gminy Postomino na czele z Wójtem Januszem Bojkowskim,
  • podisnp. Krzysztof Raczek z Kom. Pow. Policji,
  • Prezesi, Naczelnicy OSP z terenu miasta i gminy Limanowa,
  • sołtys Stanisław Smęda wraz z mieszkańcami Męciny.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt, raport złożył dowódca placu aspirant Wojciech Świerczek-Komendant Gminny brygadierowi Bogdanowi Malinowskiemu Naczelnikowi Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KW PSP w Krakowie.

Wszystkich gości przybyłych na uroczystość przywitał Prezes OSP w Męcinie Bronisław Smoleń, który przedstawił osiągnięcia i działalność jednostki, następnie podziękował tym, którzy z finansowali zakup nowego samochodu o wartości 600 tys. zł. tj. Wójtowi i Radzie Gminy Limanowa, która przeznaczyła 200 tys. zł., Kom. Główny i Wojewódzki PSP 200 tys. zł. Zarząd Główny i Wojewódzki Związku OSP RP 155 tys. zł. Resztę dopłaciła OSP Męcina z własnych środków.

Nowy samochód poświęcił ks. Dziekan Antoni Piś w asyście księży: Łukasza Kity i Piotra Mikulskiego.

Przekazania nowego samochodu naczelnikowi OSP Eugeniuszowi Krzyżakowi dokonali: Wójt Gminy Władysław Pazdan i brygadier Bogdan Malinowski Naczelnik z KW PSP.

W czasie uroczystości zostali odznaczeni:

• "Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa": dh Edward Krzyżak, Zenon Orzechowski, Rafał Smęda, Ryszard Zygmunt, Marek Piwowar;
  • "Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa": dh Stanisław Krzyżak, Paweł Krzyżak, Mirosław Leśniak,
  • Odznaką "Strażak Wzorowy": dh Karina Świerczek, Józef Chudy, Maciej Chudy, Damian Gawlik, Emil Górka, Paweł Smoleń, Piotr Sojka, Jakub Król, Mateusz Tomaszek, Andrzej Tomaszek.

Zaproszeni goście składali gratulacje i życzenia:

• Poseł Bronisław Dutka przekazał pismo od Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Rolników o przyznaniu kwoty 10 tys. sł. na wyposażenie samochodu,
  • Wicestarosta Franciszek Dziedzina przekazał pismo o przyznaniu kwoty 5 tys. zł. na zakup sprzętu p. pożarowego,
  • Delegacja z gminy Postomino na czele z wójtem Januszem Bojkowskim przekazała pompę NIAGARA.
  • Gratulacje składali Posłowie Wiesław Janczyk, Tadeusz Patalita, Wójt Władysław Pazdan oraz sołtys Stanisław Smęda.
  • Zostały również odczytane listy gratulacyjne od Komendanta Głównego i Wojewódzkiego PSP.

Prowadzący uroczystość Aleksander Krzysztof - Prezes Oddziału MG Związku OSPRP w imieniu organizatorów uroczystości zaprosił wszystkich gości, sponsorów i strażaków do remizy na wspólny obiad.

Po obiedzie na placu przed remizą zorganizowano dla mieszkańców Męciny piknik strażacki. Wystąpiły zespoły artystyczne "Mali Męcinianie", "Niskowianie" a pod wieczór zespół "ABBA". Odbyły się również pokazy strażackie.

Organizatorzy uroczystości strażackiej dziękują wszystkim sponsorom oraz osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jej zorganizowania.

A. Krzysztof

{multithumb thumb_height=150}

• Posłowie na Sejm RP Bronisław Dutka, Tadeusz Patalita, Wiesław Janczyk,
  • brygadier Grzegorz Janczy - Komendant Powiatowy PSP w Limanowej,
  • Radny Gminy - Dariusz Lupa,
  • Delegacja Gminy Postomino na czele z Wójtem Januszem Bojkowskim,
  • podisnp. Krzysztof Raczek z Kom. Pow. Policji,
  • Prezesi, Naczelnicy OSP z terenu miasta i gminy Limanowa,
  • sołtys Stanisław Smęda wraz z mieszkańcami Męciny.

W czasie uroczystości zostali odznaczeni:

Zaproszeni goście składali gratulacje i życzenia:

A. Krzysztof