Premier Tusk odwiedził Kłodne

12.05.2011

Dnia 12 maja br. do Kłodnego przybył premier Donald Tusk, który z Sandomierza przyleciał helikopterem do Łososiny Dolnej, skąd samochodem udał się do Kłodnego. Premierowi towarzyszyli: Minister Paweł Graś, Minister Tomasz Siemoniak, Wojewoda Małopolski - Stanisław Kracik oraz wielu znanych samorządowców.

Delegację przywitał Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan, Starosta Limanowski - Jan Puchała oraz Sołtys wsi Kłodne - Marian Świerczek.

{multithumb thumb_height=150}

Premier chciał osobiście zapoznać się w jaki sposób Gmina Limanowa rozwiązała problem budowy domów i spotkać się z poszkodowanymi, którzy w ubiegłym roku stracili swój dobytek w wyniku katastrofy osuwiskowej w tej miejscowości.

Wójt Gminy Limanowa jako gospodarz oprowadził gości po nowym osiedlu w Kłodnem, podkreślając że z każdej złotówki przyznanej na budowę domów się rozliczył. Gmina Limanowa na to zadanie otrzymała ok. 10 mln zł. Bez tych środków na pewno nie byłoby możliwe wykonanie tego zadania.

Premier oraz goście zostali zaproszeni przez rodzinę Marii i Józefa Sasaków na zwiedzanie ich domu oraz skromny poczęstunek. Premier po zwiedzeniu domu nie krył wzruszenia i satysfakcji, co przełożyło się na jego słowa wypowiedziane podczas konferencji prasowej, która odbyła się na wolnym powietrzu.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

- Drodzy państwo jesteśmy w miejscu, które nie tylko dlatego, że dzisiaj jest słońce, ale jest bardzo radosne. Jestem wzruszony gościnnością mieszkańców i taką serdecznością wójta, sołtysa, starosty - mówił Donald Tusk. - To są ludzie, którzy mogą mówić przede wszystkim o swoim sukcesie. Prosiłem by mi pokazano, gdzie kiedyś stały domy, tych, którzy już od Świąt Bożego Narodzenia mieszkają w nowych domach. Tutaj ci którzy stracili poprzez te dramaty na osuwiskach w czasie wielkiej powodzi i ulew, ci którzy stracili swoje domy, mieszkają już od kilku miesięcy w tych 15 domach o rzeczywiście bardzo wysokim standardzie. Chciałem bardzo serdecznie pogratulować i wiem, że tutaj są właśnie lokalni bohaterowie. Rząd podjął decyzję o finansowaniu i odbudowie tych domów, ale różnie to wyglądało w różnych miejscach. Z różną energią ludzie wzięli się do roboty, a tutaj muszę bardzo nisko schylić głowę przed tymi, którzy to zrobili w zgodzie, w ramach finansów jakie przypadły na Kłodne i zobaczcie, wszyscy którzy stracili swoje domy, dzisiaj mają gdzie mieszkać. Przyjmijcie ode mnie naprawdę szczere gratulacje. Chce się pomagać takim samorządowcom i takim ludziom, którzy potrafią wykorzystać każdy moment, każdą chwilę. Tutaj tak jak mi przypomniano, tutaj wszystko było możliwe - zasiłki te pierwsze, do 6 tys. zł, gdzieniegdzie to trwało dniami, a nawet tygodniami, a tutaj w ciągu kilkudziesięciu godzin sprawę potrafili załatwić. Widać wyraźnie, jak bardzo dużo zależy od ludzi, którzy działają na miejscu, a tutaj postawili nie tylko domy dla tych, co stracili mieszkania, ale w pewnym sensie postawili też bardzo optymistyczny pomnik, że w Polsce też możliwe są takie rekordy świata. Jeszcze raz przyjmijcie moje gratulacje, aż mi się oczy śmiały, jak widziałem jak to można zrobić.

Słowa podziękowania w imieniu władz gminy i powiatu dla rządu, premiera, ministrów, wojewody i jego służb, skierował Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan - wybudowane domy w Kłodnem to nasze wspólne dzieło - podkreślił Wójt.

Uroczystość przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze.

Po wizycie w Kłodnem Premier wyjechał do Łososiny Dolnej, skąd helikopterem poleciał do Bierunia i Katowic, gdzie brał udział w spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na temat wyników z powodzi 2010 r. i usuwania jej skutków.

Jacenty Musiał

{multithumb thumb_height=150}

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Uroczystość przebiegła w miłej i spokojnej atmosferze.

Jacenty Musiał