Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Prelekcja historyczna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie

26.05.2011

Dnia 26 maja, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie, miała miejsce swoista lekcja historii pod hasłem: "Narody, które tracą pamięć, giną", zorganizowana dla dzieci Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami, zaproszonych gości oraz wszystkich chętnych z lokalnych miejscowości. Pogadankę wygłosił lekarz w stopniu majora, urodzony w niedalekim Nowym Sączu - Tadeusz Bojan. Prelekcja należała do cyklu spotkań, jakie od dłuższego czasu organizuje
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi pod tytułem: "Limanowianie znani i nieznani". Na spotkanie przybyli: Dyrektor GBP w Starej Wsi - Jacenty Musiał, Dyrektor Szkoły Podstawowej - Halina Śmierciak wraz z nauczycielami, proboszcz parafii Kanina - ksiądz Jan Raś, artysta oraz gawędziarz z Pasierbca, długoletni przyjaciel prelegenta - Stanisław Ptaszek oraz pracownik administracji GBP - Monika Sułkowska.

{multithumb thumb_height=150}

Tadeusz Bojan rozpoczął swój wykład przywołując słowa wybitnego polskiego twórcy, Cypriana Kamila Norwida, które kiedyś powtórzył Polakom Jan Paweł II Błogosławiony, głoszące, że: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie", nawiązując tym samym do hasła spotkania. Na początku prelegent odtworzył prawdziwe realia życia w wojennym czasie. Zwrócił uwagę zwłaszcza na biedę i ogromne ubóstwo tamtych czasów, w których przyszło Mu żyć jako dziecko. Następnie w zwięzły sposób przedstawił przebieg najważniejszych wydarzeń z okresu dwóch największych wojen światowych oraz udział Polaków w walkach na wielu frontach. W opisy głównych starć zbrojnych wplecione zostały informacje tyczące wydarzeń wojennych rozegranych na limanowszczyźnie. Wykład był niezwykle bogaty w treści, zwłaszcza dokładne dane liczbowe poległych w walkach. Wypowiedź słowną ubogaciły komplety archiwalnych i niezwykle unikatowych notatek i zdjęć, przedstawiających dramatyczne i niezwykle przemawiające do wyobraźni widza obrazy, zwłaszcza z obozów zagłady: losy więźniów, dzieci, egzekucje i okrucieństwo oprawców. Materiały te zostały przekazane do Biblioteki Publicznej, gdzie będą udostępniane czytelnikom i wszystkim chętnym.

Niezwykle ważnym jest fakt, by w obliczu ogromnych przemian globalnych, industrializacji, rozwoju technicznego, kultywować i pielęgnować zarazem pamięć o historii własnego kraju, by nie utracić tożsamości narodowej. Na zakończenie, podkreślając wagę dzisiejszego tematu, można przytoczyć słowa mówcy, filozofa i polityka rzymskiego - Cycerona, według którego historia to "świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości".

Maria Trzupek

Dnia 26 maja, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie, miała miejsce swoista lekcja historii pod hasłem: "Narody, które tracą pamięć, giną", zorganizowana dla dzieci Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami, zaproszonych gości oraz wszystkich chętnych z lokalnych miejscowości. Pogadankę wygłosił lekarz w stopniu majora, urodzony w niedalekim Nowym Sączu - Tadeusz Bojan. Prelekcja należała do cyklu spotkań, jakie od dłuższego czasu organizuje
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi pod tytułem: "Limanowianie znani i nieznani". Na spotkanie przybyli: Dyrektor GBP w Starej Wsi - Jacenty Musiał, Dyrektor Szkoły Podstawowej - Halina Śmierciak wraz z nauczycielami, proboszcz parafii Kanina - ksiądz Jan Raś, artysta oraz gawędziarz z Pasierbca, długoletni przyjaciel prelegenta - Stanisław Ptaszek oraz pracownik administracji GBP - Monika Sułkowska.

{multithumb thumb_height=150}

Tadeusz Bojan rozpoczął swój wykład przywołując słowa wybitnego polskiego twórcy, Cypriana Kamila Norwida, które kiedyś powtórzył Polakom Jan Paweł II Błogosławiony, głoszące, że: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie", nawiązując tym samym do hasła spotkania. Na początku prelegent odtworzył prawdziwe realia życia w wojennym czasie. Zwrócił uwagę zwłaszcza na biedę i ogromne ubóstwo tamtych czasów, w których przyszło Mu żyć jako dziecko. Następnie w zwięzły sposób przedstawił przebieg najważniejszych wydarzeń z okresu dwóch największych wojen światowych oraz udział Polaków w walkach na wielu frontach. W opisy głównych starć zbrojnych wplecione zostały informacje tyczące wydarzeń wojennych rozegranych na limanowszczyźnie. Wykład był niezwykle bogaty w treści, zwłaszcza dokładne dane liczbowe poległych w walkach. Wypowiedź słowną ubogaciły komplety archiwalnych i niezwykle unikatowych notatek i zdjęć, przedstawiających dramatyczne i niezwykle przemawiające do wyobraźni widza obrazy, zwłaszcza z obozów zagłady: losy więźniów, dzieci, egzekucje i okrucieństwo oprawców. Materiały te zostały przekazane do Biblioteki Publicznej, gdzie będą udostępniane czytelnikom i wszystkim chętnym.

Niezwykle ważnym jest fakt, by w obliczu ogromnych przemian globalnych, industrializacji, rozwoju technicznego, kultywować i pielęgnować zarazem pamięć o historii własnego kraju, by nie utracić tożsamości narodowej. Na zakończenie, podkreślając wagę dzisiejszego tematu, można przytoczyć słowa mówcy, filozofa i polityka rzymskiego - Cycerona, według którego historia to "świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości".

Maria TrzupekLiczba wyświetleń: 1578
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne