VIII Przegląd Dorobku Artystycznego Uczniów Zespołu Szkół w Starej Wsi II

02.03.2011

Pełni zapału i nowych sił do pracy, po zimowej przerwie w nauce, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Starej Wsi II podjęli swe ostatnie przygotowania do corocznego Przeglądu Dorobku Artystycznego, który odbył się 20 lutego 2011 r. i już na stałe wpisał się w szkolny repertuar kalendarzowych uroczystości.

To artystyczne przedsięwzięcie ma na celu, obok wspólnej zabawy, zapoznanie społeczności lokalnej z twórczością muzyczną, wokalno-instrumentalną, taneczną i teatralną uczniów, jak również umożliwienie dzieciom i młodzieży konfrontacji własnych osiągnięć z sukcesami koleżanek i kolegów.

{multithumb thumb_height=150}

Ósma edycja przeglądu zgromadziła liczne grono zainteresowanych artystyczną działalnością szkoły; zarówno władze Urzędu Gminy Limanowa jak i rodziców uczniów tej szkoły oraz mieszkańców środowiska, a przede wszystkim zaangażowanych bezpośrednio w przygotowanie imprezy - nauczycieli i uczniów.

Zgromadzoną na sali gimnastycznej publiczność, serdecznie powitała dyrektor szkoły - Pani Wiesława Boruta; w szczególności przedstawicieli Urzędu Gminy Limanowa, na czele z wicewójtem P. Franciszkiem Biedą, dyrektorem GZOS - P. Markiem Ziają, kierownikiem GOPS - P. Dorotą Musiał i kierownikiem Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu a zarazem Przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Limanowskiego - P. Jacentym Musiałem oraz posła na Sejm - P. Bronisława Dutkę, sołtysa Starej Wsi - P. Ryszarda Piszczka.

Zabierając głos, pan Franciszek Bieda, zwrócił uwagę na dynamikę zmian w szkolnictwie - będąc sam nauczycielem, podkreślił konieczność ciągłego podnoszenia przez nauczycieli poprzeczki dla kreatywności własnej i swoich uczniów, podejmowania wielorakich działań, wpływających na wizerunek szkoły, a tym samym zapewnienie uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidzialne dla oczu". Myśl ta, zaczerpnięta z utworu Antoine de Saint Exupery "Mały Książę", miała pobudzić widzów do spojrzenia na prezentowane różnorodne formy artystyczne poprzez swoje serca.

Znaczącym atutem tegorocznego przeglądu był bogaty w różnorodność treści i środki wyrazu program, w którym znalazły się występy taneczne niezastąpionych cheerleaderek z zespołu "Diverse", którego opiekunką jest P. Halina Stanisławczyk, pantomima w wykonaniu najmłodszych uczniów, przygotowana pod kierunkiem P. Małgorzaty Bieda, spektakl regionalny przygotowany przez uczniów klasy czwartej, pod kierunkiem P. Małgorzaty Opiela, gra solowa na akordeonie ucznia najstarszej klasy gimnazjum, Piotra Młynarczyka.

Na scenie pojawił się też akcent egzotyczny pod postacią tańców japońskich, które zaprezentowała grupa dziewcząt prowadzona przez P. Andżelikę Kraj-Smęda, wyrażony również poprzez barwne i oryginalne stroje i fryzury tańczących.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=150}

Niezwykle poruszającym serca i zmysły okazał się występ grupy teatralnej "Hydra", w wykonaniu której spektakl pt. "Dobrze widzi się tylko sercem", na długo pozostanie we wspomnieniach widzów. Widowisko to, przygotowane przez P. Wiolettę Kurek i katechetę ks. Daniela Świątka, dostarczyło, zapewne wszystkim, wyjątkowych wrażeń i przeżyć. Stało się to dzięki niemal profesjonalnej grze aktorów, której kunsztu dodały niesamowite efekty świetlne i dźwiękowe, powstałe przy użyciu nowoczesnej technologii nagłaśniających i oświetleniowych.

Wszystkie występy były w podobny sposób wzbogacone o specjalne efekty dźwiękowe i wizualne, co w znacznym stopniu przyczyniło się do lepszego odbioru prezentowanych treści. Było to możliwe dzięki staraniom naszego katechety, księdza Daniela Świątka, który zadbał o stronę techniczną tegorocznego przeglądu, sprowadzając na tę okoliczność nowoczesne urządzenia techniczne (elektroniczne, multimedialne).

Na zakończenie, gdy emocje nieco opadły, uczestnicy spotkania mogli już spokojnie wysłuchać koncertu muzycznego w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego braci Mól, w skład którego wchodzą zarówno uczniowie naszej szkoły jak i jej ubiegłoroczni absolwenci. Zespół ten, pod nazwą "Niebiescy chłopcy", którego opiekunem jest ojciec P. Władysław Mól, znany jest z licznych występów, nie tylko w naszym regionie, lecz również w kraju.

W ramach przeglądu można było także podziwiać wystawę osiągnięć sportowych naszych uczniów, prace plastyczne oraz obejrzeć prezentację multimedialną pt. "Z życia szkoły", opracowaną przez P. Marię Wyżycką.

Barbara Frączek /koordynator przygotowań/
zdjęcia- Jarosław Pazdur