Spotkanie z Barbarą Faron w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie

17.03.2011

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaninie 17 marca br. odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Faron - nauczycielką i pisarką pt. "Szczęście niejeden ma smak".

Na uroczystość przybyli: Barbara Faron z agentem literackim - Andrzejem Popowiczem, Halina Śmierciak - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaninie, Jadwiga Hebda - Sołtys wsi Kanina, Mieczysław Uryga - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Jacenty Musiał - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Teresa Frączek - Bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pisarzowej i Męcinie, Janina Kwit -
Bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Siekierczynie, Maria Trzupek - Młodszy Bibliotekarz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaninie, Małgorzata Smoleń - z portalu "sądeczanin" oraz dzieci z Kaniny.

{multithumb thumb_height=150}

Dyrektor Jacenty Musiał przywitał gości na spotkaniu z cyklu "Znani i nieznani" oraz przedstawił najważniejsze wydarzenia z życiorysu Barbary Faron i jej dorobek pisarski.

Pisarka przedstawiła napisane przez siebie książki i zaczęła je omawiać. Jako pierwsze przedstawiła "Ballady Beskidzkiego Dziada", które zostały napisane w ciągu 1 miesiąca podczas pisania pracy magisterskie.

Ballady zostały wydane z pomocą Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy i Wójta Gminy Kamienica, natomiast ich promocja odbyła się podczas Dni Gorczańskich i było duże zainteresowanie tym wydawnictwem mieszkańców z Kamienicy.

Wszystkie napisane te historie są prawdziwe i stylizowane na dawne czasy. Jedną z tych historii zainteresował się Stanisław Ptaszek - gawędziarz z terenu Gminy Limanowa, którą przerobił na regionalną gwarę z okolic limanowszczyzny.

Zainteresowani tą książką również byli Polacy mieszkający w Anglii, którzy chętnie ją czytają. Spisane opowiadania były przekazane przez ojca Barbary Faron i inne starsze osoby.

Drugą książką omówioną było "Szczęście smakuje truskawkami", której genezą jest temat "eurosierot" i akcent szukania szczęścia. Autorka przedstawia bohaterkę Ewę, która wychowywała się na wsi, a jej mama wyjechała zagranicę. Dziewczynka długo czekała na swoją mamę, ale ona ułożyła sobie życie zagranicą i nie wróciła. Wychowywali ją dziadkowie, ale nie byli dla niej do końca dobrzy. Jednak kiedy umiera jej babcia to zawala się jej świat.

W wieku 12 lat Ewa dowiaduje się, że ma ojca, który zabiera ją do siebie do miasta i wtedy zmienia się jej życie. Problem poruszony w książce znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszym czasie, gdy rodzice wyjeżdżają za granicę, a dzieci zostawiają z dziadkami. Tytuł został wybrany przez wydawnictwo, ale jest nawiązany do faktów z książki, gdzie bohaterka Ewa przejadła się truskawkami, boli ją brzuch, ale uświadamia sobie dopiero wtedy, że wreszcie jest szczęśliwa.

Wszyscy uczestnicy spotkania z zaciekawieniem słuchali opowieści o książkach i jak one powstawały. Na pamiątkę Barbara Faron rozdała imienne dedykacje i wpisała się do kroniki Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaninie. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i zapraszamy na kolejne uroczystości.

Monika Sułkowska

{multithumb thumb_height=150}