Jubileusz 20-lecia Regionalnego Zespołu "Spod Kicek" z Mordarki

07.02.2011

Jubileusz 20-lecia działalności artystycznej świętował w niedzielę 6 lutego 2011 r. Regionalny Zespół "Spod Kicek" z Mordarki. Sala kinowa Limanowskiego Domu Kultury gdzie odbywała się uroczystość Jubileuszowa, wypełniona została po brzegi przez zaproszonych gości, sympatyków oraz przyjaciół Zespołu.

Na samym wstępie prowadzący uroczystość Marian Wójtowicz nawiązał do historii oraz wspomniał najważniejsze sukcesy i
osiągnięcia Zespołu.

{multithumb thumb_height=150}

Następnie Zespół zaprezentował się na scenie z programem pt. "Zapusty" - jednym z dziewiętnastu widowisk regionalnych, których scenariusz opracował Kierownik Zespołu - Józef Tokarczyk.

Po występie przyszedł czas na gratulacje i życzenia. Specjalne odznaczenia dla najbardziej zasłużonych członków Zespołu wystosował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski.

Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej otrzymali:

2. Urszula Górszczyk
  3. Śp. Stanisław Judka
  4. Józef Jurek
  5. Halina Ruppel
  6. Józef Tokarczyk
  7. Wojciech Tokarczyk
  8. Kapela Regionalnego Zespołu "Spod Kicek" na ręce Kierownika kapeli Piotra Brody

Natomiast Honorową Odznakę nadaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej" odebrali:

2. Wiesław Curzydło
  3. Wiesław Dziedzic
  4. Urszula Górszczyk
  5. Śp. Stanisław Judka
  6. Józef Jurek
  7. Maria Piwowarczyk
  8. Halina Ruppel
  9. Józef Tokarczyk
  10. Wojciech Tokarczyk
  11. Piotr Woźniczka

Kolejno życzenia dla Zespołu składali także zgromadzeni goście: Posłowe na Sejm RP - Bronisław Dutka i Wiesław Janczyk, władze Starostwa Powiatowego w Limanowej: Starosta - Jan Puchała, Wicestarosta - Franciszek Dziedzina oraz Przewodniczący Rady - Tomasz Krupiński. Życzenia w imieniu władz Miasta Limanowa na ręce Kierownika Zespołu złożył Burmistrz - Władysław Bieda.

Podziękowania oraz gratulacje Kierownictwu oraz Członkom Zespołu złożył także Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan, Wice Wójt Gminy - Franciszek Bieda oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał.

W imieniu Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół"w Nowym Sączu - Antoniego Malczaka życzenia Zespołowi złożyli Zofia Skwarło oraz Aleksander Smaga.

Kolejno życzenia składały ponadto licznie przybyłe delegacje zespołów regionalnych oraz przedstawiciele instytucji i firm zaprzyjaźnionych z Jubilatami.

W swojej 20-letniej historii Zespół koncertował kilkaset razy w kraju oraz za granicą w Turcji, Francji, Włoszech, Danii i na Ukrainie. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Oskara Kolberga "w uznaniu zasług dla kultury ludowej" , Złotego Zbyrcoka i Złotej Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Obecnie Zespół "Spod Kicek" z Mordarki liczy 31 osób, 6 osób liczy muzyka Zespołu. Zespół odbywa próby w świetlicy Cechu Rzemiosła w Limanowej.

Na zakończenie uroczystości Jubileuszowej Kierownik Zespołu - Józef Tokarczyk w imieniu własnym oraz wszystkich Członków Zespołu podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie 20 lat działalności wspierali Zespół.

Z okazji Jubileuszu 20-lecia dziękujemy Zespołowi "Spod Kicek" za propagowanie kultury i tradycji ludowych Ziemi Limanowskiej, życząc kolejnych równie obfitych w nagrody i wyróżnienia lat działalności oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

K G-L.

osiągnięcia Zespołu.