XV Przegląd Grup Kolędniczych

09.01.2011

Nieodłącznym elementem świątecznych dni okresu Bożego Narodzenia są kolędy i kolędnicy, którzy wieczorami chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i pastorałki umilając czas gospodarzom i składając świąteczno-noworoczne życzenia. Chcąc być wiernym tym tradycjom od 15-tu już lat Gmina Limanowa organizuje Przegląd Grup Kolędniczych.

W tym roku Przegląd ten odbył się dnia 8 stycznia w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi. Uczestników Przeglądu przywitał słowami "społeczeństwo jest ubogie jeśli nie czerpie mądrości z tradycji" Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa - Jacenty Musiał.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=225}

Przegląd jak co roku miał charakter konkursu, a brały w nim udział grupy wytypowane przez poszczególne placówki kulturalne, biblioteki, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa. Otwarcia Przeglądu w imieniu władz gminy dokonał Józef Oleksy - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa dziękując wszystkim grupom za udział. Przewodniczący Rady Gminy Limanowa złożył także zebranym najlepsze życzenia noworoczne.

W Przeglądzie brało udział 14 Grup Kolędniczych - 6 grup dziecięcych, 4 grupy młodzieżowe i 4 grupy dorosłe. Występy poszczególnych grup oceniała powołana Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh - etnograf z Nowego Sącza, Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół", Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Na Przegląd przybyli mieszkańcy gminy oraz turyści, którzy z ogromnym zainteresowaniem oglądali występy grup. Po zaprezentowaniu się wszystkich 14 grup Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

W kat. Grup Dziecięcych:

• Dwa równorzędnie I miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie nr 2
  • II miejsce otrzymała: - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Wiejskiego Domu Kultury w Starej Wsi
  • Trzy równorzędne III miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem
    - Grupa Kolędnicza "Pastuszkowie z Szopką" z Wiejskiego Klubu Kultury w Kisielówce
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Rodziny Franczaków ze Starej Wsi - Golcowa

W kat. Grup Młodzieżowych:

• I miejsce otrzymała:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Rodziny Molów ze Starej Wsi
  • Dwa równorzędnie II miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Pastuszki" działająca przy Parafii w Łososinie Górnej
    - Grupa Kolędnicza "Trzej Królowie" z Wiejskiego Domu Kultury w Starej Wsi
  • III miejsce otrzymała:
    - Grupa Kolędnicza "Trzej Królowie" z Wiejskiego Klubu Kultury w Kisielówce

W kat. Grup Dorosłych:

• Trzy równorzędne I miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Wiejskiego Klubu Kultury w Kisielówce
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Nagrodę specjalną za przypomnienie dawnych treści związanych z podłazami oraz reżyserię widowiska przyznano Grupie Kolędniczej "Podłaźnicy i Kolędnicy" z Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" z Pisarzowej.

Nagrodę indywidualną Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej przyznano Przemysławowi Guzikowi z Grupy Kolędniczej "Z Turoniem" z Zespołu Szkół w Pasierbcu, za rolę cygana.

Do udziału w XII Regionalnym Przeglądzie Grup Kolędniczych " Zagrojcie ta Turoniowi", który odbędzie się w Kasinie Wielkiej w dniach 22 i 23 stycznia br. Komisja zakwalifikowała:

1. Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Z Turoniem" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
  2. Dziecięcą Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie nr 2
  3. Młodzieżową Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" Rodziny Molów ze Starej Wsi
  4. Dorosłą Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
  5. Dorosłą Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" z Wiejskiego Klubu Kultury w Kisielówce
  6. Dorosłą Grupę Kolędniczą "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Grupa Kolędnicza "Podłaźnicy i Kolędnicy" z Zespołu Regionalnego "Pisarzowianie" z Pisarzowej będzie miała natomiast możliwość zaprezentować się na III Małopolskim Konkursie Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych "Pogórzańskie Gody", który odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 1 maja br. w Łużnej.

Komisja podziękowała wszystkim Grupom Kolędniczym za tak duże zaangażowanie, wkład w przygotowanie przedstawień podkreślając dobry i wyrównany poziom występów. Wręczenia nagród na zakończenie Przeglądu w imieniu Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana dokonał Józef Mąka - Radny Gminy Limanowa oraz Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa.

Organizatorem XV Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych był Urząd Gminy Limanowa, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Wiejski Dom Kultury w Starej Wsi.

K G-L.

{multithumb thumb_height=0 thumb_width=225}

W kat. Grup Dziecięcych:

• Dwa równorzędnie I miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie nr 2
  • Trzy równorzędne III miejsca otrzymały:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Wysokiem
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Rodziny Franczaków ze Starej Wsi - Golcowa

W kat. Grup Młodzieżowych:

• I miejsce otrzymała:
    - Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Rodziny Molów ze Starej Wsi