Po XII Regionalnym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Kasinie

24.01.2011

Wielkiej W dniach 22-23 stycznia br. w Domu Strażaka w Kasinie Wielkiej odbył się XII Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych. Na Przeglądzie Gminę Limanowa reprezentowało 6 grup kolędniczych.

Komisja w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak - Bogucka - etnomuzykolog, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Stanisław Węglarz - etnolog po obejrzeniu 25 grup kolędniczych ( 6 grup dziecięcych,
5 młodzieżowych i 14 grup dorosłych) postanowiła przyznać następujące nagrody dla grup kolędniczych z naszej gminy:

{multithumb thumb_height=150}

W kategorii młodzieżowej (do 17 lat):
- I miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza "Z gwiazdą" ze Starej Wsi - Bracia Molowie

W kategorii dziecięcej (do 13 lat):
- równorzędne II miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza "Z turoniem" z Pasierbca
- równorzędne III miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza "Z gwiazdą" z Siekierczyny nr 2

W kategorii dorosłych:
- równorzędne II miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza "Z gwiazdą" z Makowicy
- równorzędne III miejsca otrzymały: Grupa Kolędnicza "Z gwiazdą" z Pasierbca i Grupa Kolędnicza "Z gwiazdą" z Kisielówki.

Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy zakwalifikowana została do udziału w Konkursie Grup Kolędniczych w ramach "39 Góralskiego Karnawału" w Bukowinie Tatrzańskiej, w dniach 9-13 lutego br.

Natomiast Grupa Kolędnicza "Z Gwiazdą" Rodziny Molów ze Starej Wsi oraz Grupa Kolędnicza "Z Turoniem" z Pasierbca weźmie udział w Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "XIV Pastuszkowe Kolędowanie", które odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu w dniach 29-30 stycznia br.

Zajęcie na tegorocznym Powiatowym Przeglądzie I miejsca przez Braci Molów ze Starej Wsi, to kolejny duży sukces tej grupy, która w Kasinie Wielkiej brała udział już po raz szósty. Grupę tworzy 4 chłopców: Przemysław - 17 lat, Paweł -16 lat, Dominik - 15 lat, Marcin - 14 lat, a największym ich osiągnięciem było zajęcie w 2008 r. I miejsca na "Pastuszkowym Kolędowaniu" w Podegrodziu.

Warto podkreślić, że bracia Molowie tworzą Zespół Muzyczny "Niebiescy Chłopcy", który już wielokrotnie prezentował się podczas uroczystości kulturalnych na terenie naszej gminy. Przemysław gra w Zespole na perkusji, Paweł na trąbce, Dominik na klarnecie i saksofonie, a Marcin na klawiszach. Chłopcy próby mają w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi.

Wszystkim grupom kolędniczym biorącym udział zarówno w Gminnym, jak i Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych należą się słowa uznania i podziękowania za kultywowanie kolęd w okresie Godnych Świąt.

Natomiast grupom, które zakwalifikowały się na "39 Góralski Karnawał" w Bukowinie Tatrzańskiej oraz na "XIV Pastuszkowe Kolędowanie" w Podegrodziu, życzymy dalszych sukcesów.

Jacenty Musiał

{multithumb thumb_height=150}

W kategorii młodzieżowej (do 17 lat):

W kategorii dziecięcej (do 13 lat):
- równorzędne II miejsce otrzymała Grupa Kolędnicza "Z turoniem" z Pasierbca

W kategorii dorosłych: