Obradowali strażacy

04.01.2011

W dniu 4 stycznia br. w Urzędzie Gminy Limanowa odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Limanowa. Spotkanie otworzył Aleksander Krzysztof - Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Limanowej.

W naradzie udział wzięli : Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej - Dh Janusz Kurzeja, Wójt Gminy Limanowa - Władysław
Pazdan, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Limanowskiego - Jacenty Musiał, Dh Stanisław Pawlak oraz Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP w Limanowej - Dh Wojciech Świerczek.

{multithumb thumb_height=150}

Na wstępie głos zabrał Aleksander Krzysztof, który przekazał zebranym informację o pracy Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Limanowej za 2010 r.:

W Oddziale Miejsko-Gminnym Związku OSP w Limanowej działa 10 jednostek OSP, wszystkie są zarejestrowane w KRS i mają nadany NIP i REGON. Liczba członków czynnych wynosi 518 - mężczyzn 505, a kobiet 13.

W marcu 2010 r. w Remizie OSP Stara Wieś odbyły się miejsko-gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Również w marcu wszystkie jednostki wspólnie z Zarządem pracowały nad materiałami do albumu "Strażacy Ziemi Limanowskiej", który rozprowadzony został do wszystkich jednostek.

W kwietniu 2010 r. jednostki OSP brały udział w pogrzebie tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Posła Dha Wiesława Wody - Prezesa Zarządu OSP Województwa Małopolskiego.

W czerwcu 2010 r. strażacy ze wszystkich jednostek z miasta i gminy uczestniczyły w akcji ratowniczej w Kłodnem, gdzie w wyniku osuwiska 17 rodzin straciło dach nad głową wskutek zawalenia domów. Pierwsi na pomoc pospieszyli mieszkańcom strażacy z Męciny, którzy byli najbliżej miejsca tej katastrofy. Za wytężoną społeczną pracę przygotowano wnioski na odznaczenia Medalem "Za Męstwo i Odwagę".

Ponadto we wrześniu 2010 r. strażacy pożegnali zmarłego tragicznie Skarbnika Zarządu - Dha Tadeusza Pałkę.

W październiku 2010 r. odbyło się nadzwyczajne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w Starej Wsi, na którym wybrano nowy Zarząd : Prezesem został Dh Józef Zoń, a Naczelnikiem - Sławomir Kita. Nowo wybrany zarząd został zarejestrowany w KRS.

Także w październiku jednostki brały udział w ćwiczeniach pod nazwą "Pawilon".

Na zakończenie Aleksander Krzysztof podziękował wszystkim za okazaną pomoc finansową, a Prezesom, Naczelnikom i strażakom OSP za aktywna pracę w minionym roku.

Kolejno głos zabrał Dh Wojciech Świerczek - Komendant Gminny, który przedstawił ogólną liczbę interwencji jednostek na terenie Powiatu Limanowskiego. Łącznie było to 1517 interwencji, z czego 203 to pożary, 1282 - miejscowe zagrożenia, 32 alarmy fałszywe. W samej gminie Limanowa ogółem miały miejsce 244 zdarzenia, z czego 37 to pożary, 202 - miejscowe zagrożenia, 5 - alarmy fałszywe.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Limanowa, który powiedział, że rok 2010 pomimo katastrof i klęsk był pomyślny dla strażaków, pod względem doposażenia w sprzęt i poprawę warunków lokalowych - OSP Rupniów i Męcina wzbogaciły się w nowe samochody bojowe, kontynuowano prace wykończeniowe remiz w Wysokiem i Limanowej. Jednostki wzbogaciły się także w dodatkowy sprzęt bojowy i umundurowanie. Możliwe to było dzięki środkom m. in. samorządów lokalnych.

Podczas spotkania Wójt Władysław Pazdan podziękował wszystkim strażakom za ogromne zaangażowanie w niesieniu pomocy ofiarom osuwiska w Kłodnem, wyniku którego zniszczonych zostało ok. 40 budynków mieszkalnych i gospodarczych na obszarze ok. 35 ha pola. Poinformował ponadto, że gmina wystąpiła do władz państwowych o przyznanie "Medali za Męstwo i Odwagę".

Na koniec spotkania Aleksander Krzysztof omówił harmonogram zebrań sprawozdawczo-wyborczych, które będą się odbywać się na początku br. we wszystkich jednostkach, do których należy się rzetelnie przygotować. Podjęta została także uchwała w sprawie zwołania Zwyczajnego Zjazdu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Limanowej, w dniu 26 marca 2011 r. o godz. 10.00 w Remizie OSP w Męcinie oraz ustalenia liczby delegatów na Zjazd i przedstawicieli do Zarządu.

Wójt Gminy Limanowa wszystkim uczestnikom narady złożył noworoczne życzenia.

{multithumb thumb_height=150}

Także w październiku jednostki brały udział w ćwiczeniach pod nazwą "Pawilon".

Wójt Gminy Limanowa wszystkim uczestnikom narady złożył noworoczne życzenia.