Konkurs Turystyczno - Krajoznawczy o Powiecie Limanowskim pt. "Poprzez poznanie do umiłowania"

07.11.2010

Dnia 8 listopada 2010 r. w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi odbył się finał XVI Konkursu Turystyczno-Krajoznawczego o Powiecie Limanowskim pt. "Poprzez poznanie do umiłowania", którego organizatorem był Urząd Gminy Limanowa - Wydział Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi z filiami oraz Wiejskie Domy Kultury.

{multithumb thumb_height=150}

Podstawowym celem konkursu jest umiłowanie ziemi rodzinnej, promocja i popularyzacja Powiatu Limanowskiego i Gminy Limanowa, wyrobienie nawyku uprawiania pieszej turystyki górskiej, zdobycie umiejętności posługiwania się i korzystania z przewodników i map turystycznych przez dzieci i młodzież, jak również wychowanie przez turystykę.

Pytania konkursowe obejmowały zagadnienia z terenu Powiatu Limanowskiego dotyczące pasm górskich i wzniesień, przepływających rzek, znanych i wybitnych postaci, roślinności, dróg, zabytków, środków transportu i połączeń komunikacyjnych, szlaków architektury drewnianej: szlaków papieskich, szlaków pieszych, szlaków rowerowych, szlaków przyrodniczych, szlaków konnych, a także pytania z Gorców i Gorczańskiego Parku Narodowego. Ponadto przedmiotem pytań były zagadnienia z dziedziny agroturystyki i turystyki wiejskiej.

Runda eliminacyjna została przeprowadzona do dnia 27 października 2010 r. przez Gminne Biblioteki Publiczne, Wiejskie Domy Kultury oraz Szkoły Podstawowe i Gimnazja. Osoby, które zwyciężyły w eliminacjach zostały zakwalifikowane do finału konkursu w Starej Wsi.

W finale Konkursu wzięło udział 37 uczestników w trzech kategoriach: Szkoły Podstawowe, Gimnazja i Szkoły Średnie.

Pytania do konkursu przygotował Adam Mazuga - znany przewodnik beskidzki. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z tematyki turystyczno-krajoznawczej.

Po pisemnym teście zostali wyłonieni najlepsi uczestnicy w poszczególnych kategoriach:

- w Kat. Szkół Podstawowych:
I miejsce - Ewelina Opiela ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie II
II miejsce - Sylwia Szewczyk z Biblioteki w Siekierczynie
III miejsce - Małgorzata Król z Biblioteki w Siekierczynie

- w Kat. Gimnazjów:
I miejsce - Natalia Krzyściak z Biblioteki w Rupniowie
II miejsce - Brygida Zapała z Biblioteki w Rupniowie
III miejsce - Karolina Halota z Zespołu Szkół w Rupniowie

- w Kat. Szkół Średnich:
I miejsce - Izabela Sarata z Biblioteki w Rupniowie
II miejsce - Alicja Musiał z Biblioteki w Rupniowie

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczył Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi - Jacenty Musiał i Adam Mazuga.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział w konkursie, a nauczycielom, opiekunom i pracownikom Bibliotek i Domów Kultury za przygotowanie dzieci i młodzieży.

J. Musiał

{multithumb thumb_height=150}

- w Kat. Szkół Podstawowych:
I miejsce - Ewelina Opiela ze Szkoły Podstawowej w Siekierczynie II
II miejsce - Sylwia Szewczyk z Biblioteki w Siekierczynie