Rozbudowa budynku szkoły w Starej Wsi I

21.10.2010

W dniu 21 października br. w Zespole Szkół w Starej Wsi I została uroczyście otwarta nowa sala gimnastyczna i boisko sportowe. Budynek powiększył się także o segment dydaktyczny. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Święta w kościele parafialnym, której przewodniczył Ks. Biskup Tarnowski - Wiktor Skworc, wraz z Ks. Józefem Porębą- Dziekanem Dekanatu Limanowskiego, Ks. Marianem Tyrką - Proboszczem Parafii w Starej Wsi I oraz zaproszonymi na tą uroczystość Kapłanami.

{multithumb thumb_height=150}

Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpił przemarsz do budynku szkoły, gdzie uroczyście została przecięta wstęga. W nowej sali gimnastycznej odbyła się akademia, którą rozpoczęła Pani Dyrektor - Halina Mąka dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy budynku szkoły. Po rozpoczęciu uroczystości poświęcenia nowych obiektów dokonał Ks. Bp. Wiktor Skworc.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów, podczas której zaprezentowana została historia szkoły.

Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście: Stanisław Sorys - V-ce Wojewoda Małopolski, Urszula Nowogórska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tego zadania.

Wśród zaproszonych byli także: Radni Wojewódzcy: Grzegorz Biedroń i Stanisław Dębski, Dyrektor Stanisław Szudek i Małgorzata Lenartowicz - Przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, V-ce Starosta Powiatu Limanowskiego-Franciszek Dziedzina, Jacenty Musiał-Przewodniczący Rady Powiatu, Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego - Stanisław Piegza, Burmistrz Miasta Limanowa - Marek Czeczótka, Przewodniczący Rady Miasta - Ryszard Kulma, Franciszek Bieda- V-ce Wójt Gminy Limanowa, Józef Oleksy- Przewodniczący Rady Gminy oraz Kierownicy Wydziałów Urzędu Gminy Lianowa, Wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys oraz Sołtys Starej Wsi Mieczysław Bulanda.

Warunki nauczania w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi były niekorzystne, z powodu niewystarczającej powierzchni dydaktycznej oraz braku zaplecza sportowego. W budynku szkoły znajdowało się siedem sal lekcyjnych, z których żadna nie przekraczała 35m2. Dzieci uczęszczają do szkoły na dwie zmiany. Na poddaszu znajduje się biblioteka szkolna oraz oddział zerowy. Szkoła nie posiadała sali gimnastycznej, boiska, jadalni, gabinetów dla dyrektora, higienistki, czy stomatologa oraz pomieszczeń gospodarczych. Inwestycja obejmowała rozbudowę szkoły w następujących zakresach:

• przebudowę parteru istniejącej szkoły ("starej szkoły") na kompleks kuchenny i jego wyposażenie,
  • zmianę i częściową przebudowę nowopowstałych sal lekcyjnych,
  • budowę sali gimnastycznej z zapleczem,
  • budowę boiska sportowego z naturalną nawierzchnią wraz z ogrodzeniem,
  • małe boisko przy sali gimnastycznej ze sztuczną nawierzchnią,
  • wykonanie kotłowni w budynku,
  • wykonanie przyłącz wody,
  • wykonanie kanalizacji deszczowej,
  • montaż kolektorów słonecznych,
  • budowę chodnika.

W części "starej szkoły" na parterze, zaprojektowano przebudowę trzech sal lekcyjnych na kompleks kuchenny, a w niej kuchnia oraz stołówka. W nowo wybudowanych salach lekcyjnych planuje się wprowadzenie drobnych zmian, powstało sześć sal lekcyjnych po dwie na każdej kondygnacji, z czego trzy będą posiadać zaplecza. Na parterze znajdą się gabinet stomatologiczny i gabinet dla pielęgniarki oraz pokój dla nauczyciela wychowania fizycznego. Na piętrze powstał sekretariat oraz gabinet dyrektora. Na drugim piętrze zaplanowano pomieszczenia gospodarcze, magazyn archiwum. Projektowana sala gimnastyczna będzie pełnić podwójną role, tj. pomieszczenia do ćwiczeń fizycznych oraz konstrukcji oporowej dla północno-wschodniego stoku o duży spadku. Poprzez rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi, poprawi się jakość lokalnej infrastruktury społecznej, utworzone zostaną klasy gimnazjalne i powołany zostanie Zespół Szkół. Działania te mają na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do podstawowej Infrastruktury edukacyjnej i sportowej na odpowiednim poziomie, odpowiadającym współczesnym standardom.

Dofinansowanie projektu Wyrównywanie szans edukacyjnych mieszkańców Starej Wsi poprzez rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 1 zostało przyznane w ramach Osi Priorytetowej 6. Spójność wewnątrz regionalna Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działania 6.2 Rozwój obszarów wiejskich, Schemat B: Infrastruktura społeczna w tym edukacyjna i sportowa. Inwestycja wyniosła 6 mln zł, z czego 3 mln zł wkład własny Gminy Limanowa i 3 mln zł z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego .

Wszyscy uczestnicy uroczystości wiele ciepłych słów mówili na temat osobistego zaangażowania Dyrektor Szkoły Podstawowej - Haliny Mąka oraz Radnego Gminy Limanowa - Józefa Mąka w to historyczne zadanie, które zostało zrealizowane.

Utrzymanie na dobrym poziomie szkolnictwa jest jednym z priorytetowych zadań naszego samorządu Gminy Limanowa. Budowa sal gimnastycznych podniesie nie tylko ofertę edukacyjną prestiż naszej gminy, ale przyczyni się również do aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego w każdym wieku, tak aby aktywność fizyczna była źródłem zdrowia mieszkańców gminy. Dzięki takim inwestycjom atrakcyjność turystyczna naszej gminy ulega również zdecydowanej poprawie.

Jacenty Musiał

{multithumb thumb_height=150}