20.09.2010

W dniach 18-19 września 2010 r. w Marcinkowicach odbył się II Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

W przeglądzie wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich z 12 powiatów, które zaprezentowały prezentacje artystyczne, potrawy oraz wykonywały prace bibułkarskie.

Komisja Artystyczna w składzie: Maria Brylak - Załuska (etnograf z Nowego Sącza), Jadwiga Borucka - Zawiślak (etnolog z Krakowa), Grażyna Poloczek (specjalista gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach), Benedykt Kafel (etnograf z MCK "Sokół" z Nowego Sącza), Stanisław Migacz (muzyk z MCK "Sokół" po ocenie wszystkich części konkursu przyznała następujące miejsca:

{multithumb thumb_height=150}

wyróżnienie w poszczególnych konkursach regulaminowych:

- konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych, pieśni ludowych, legend:

• I miejsce i nagrodę rzeczową przyznano KGW z Męciny (powiat limanowski, gmina limanowa)

- konkurs przygotowania i prezentacji tradycyjnej potrawy:

• I miejsce i nagrodę rzeczową przyznano KGW z Siedlca (powiat bocheński) za pęcak z kapustą

- konkurs bibułkarski:

• trzy równorzędne I miejsca przyznano:
  • KGW z Moszczenicy (powiat gorlicki)
  • KGW z Ptaszkowej (powiat nowosądecki)
  • KGW z Siedlca (powiat bocheński)

wyróżnienia w punktacji łącznej we wszystkich konkursach:

- trzy równorzędne I miejsca, nagrody rzeczowe i pieniężne otrzymali:

• KGW z Męciny (powiat limanowski)
  • KGW ze Sromowców Niżnych (powiat nowotarski)
  • KGW ze Słopnic (powiat limanowski)

- cztery równorzędne II miejsca, nagrody rzeczowe i pieniężne otrzymali:

• KGW z Ptaszkowej (pow. nowosądecki)
  • KGW z Lubnia (pow. myślenicki)
  • KGW z Siedlca (pow. bocheński)
  • KGW z Ryczówka (powiat olkuski)

- cztery równorzędne III miejsca, nagrodę rzeczową i pieniężną w wysokości otrzymali:

• KGW z Marcinkowic (powiat nowosądecki)
  • KGW WŁOŚCIANKI z Łoniowej (powiat brzeski)
  • KGW ze Spytkowic (powiat nowotarski)
  • KGW PODLIPIANKI z Podlipia (powiat olkuski)

Natomiast wyróżnienie I stopnia otrzymało KGW z Moszczenicy (powiat gorlicki), dwa wyróżnienia II stopnia otrzymało KGW Stowarzyszenia Kobiet Wsi Nieczajna z Nieczajnej (powiat dąbrowski) oraz KGW Mirowianie z Mirowa (powiat chrzanowski) oraz dwa wyróżnienia III stopnia otrzymało KGW z Kokotowa (powiat wielicki) i KGW Wesołe Gosposie z Witanowic (powiat wadowicki).

Ponadto Komisja Artystyczna zakwalifikowała na Wojewódzki Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY, który odbędzie się w Łużnej w kwietniu 2011 następujące Koła:

• KGW z Męciny (powiat limanowski, gmina limanowa) z programem "Uroki"
  • KGW ze Sromowców Niżnych (powiat nowotarski) z programem "Nomówiny"
  • KGW ze Słopnic (powiat limanowski) z programem "Skubanie pierza"

KGW z Męciny jest w dalszym ciągu faworytem w naszej gminie Limanowa, ponieważ w tym roku zdobyło I miejsce na przeglądzie: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Serdecznie gratulujemy KGW z Męciny kolejnego zwycięstwa i dziękujemy za reprezentowanie i rozsławianie Gminy Limanowa. W imieniu władz powiatu nagrody dla zwycięskich grup wręczali Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego oraz Jacenty Musiał - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego.

Monika Sułkowska

{multithumb thumb_height=150}

wyróżnienie w poszczególnych konkursach regulaminowych:

- konkurs tradycyjnych scenek obyczajowych, pieśni ludowych, legend:

- konkurs przygotowania i prezentacji tradycyjnej potrawy:

- konkurs bibułkarski:

• trzy równorzędne I miejsca przyznano:
  • KGW z Moszczenicy (powiat gorlicki)
  • KGW z Ptaszkowej (powiat nowosądecki)
  • KGW z Siedlca (powiat bocheński)

wyróżnienia w punktacji łącznej we wszystkich konkursach:

- trzy równorzędne I miejsca, nagrody rzeczowe i pieniężne otrzymali: