XII Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego

15.08.2010

Dziedzictwo kulinarne - to wartościowy produkt regionalny.

Tradycją jest, że od wielu lat na terenie gminy Limanowa organizowany jest Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego. Tym razem Przegląd odbędzie się dnia 22 sierpnia br. o godz. 14.00 przy Szkole Podstawowej w Młynnem.

Celem Przeglądu jest kultywowanie tradycji ludowych przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz promocja Powiatu Limanowskiego i poszczególnych gmin.

{multithumb thumb_height=150}

W Powiecie Limanowskim działają 54 Koła, które od dziesiątków lat zajmują się zachowaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego. Koła te kultywują tradycje związane z naszą gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami oraz regionalną kuchnię.

Jury na Gminnym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego zakwalifikowało z terenu Gminy Limanowa dwa Koła, które zajęły równorzędnie dwa pierwsze miejsca i wystąpią z tym samym programem i przygotują tę samą potrawę na Powiatowy Przegląd: KGW Makowica program: "Łocepiny", potrawa: zalewajka makowicka natomiast KGW Męcina: program: "Uroki" i potrawę: zupa kminkowa.

Pozostałe Koła, które zgłosiły swój udział na Powiatowy Przegląd to: KGW Miasto Mszana Dolna z programem: "Wykonywanie palmy wielkanocnej wraz z przyśpiewkami" i potrawę: kapusta z zioberkami i prawdziwkami, KGW Słopnice z programem: "Skubanie pierza" i potrawę: krupy ze śliwkami, KGW Zbludza: z programem: "Wykopki" i potrawę: pierogi ze śliwkami, KGW Sadek-Kostrza: z programem: "Przy sobótce w zielone świątki" i potrawę: groch z kapustą, natomiast KGW Podłopień z programem: "Przekupka" i potrawę: kapusta z żeberkami.

Działalność KGW jest wspaniałym przykładem odpowiedzialności i troski za rozwój kultury, patriotyzm oraz umiłowanie Małej Ojczyzny. Kuchnia regionalna stanowi o dziedzictwie naszego narodu i podobnie jak taniec, muzyka, gwara staje się wartościowym produktem rynkowym.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich turystów wypoczywających na naszym terenie oraz mieszkańców. Ponadto wystąpi młodzieżowy Zespół "Niebiescy chłopcy" Rodziny Molów ze Starej Wsi.

Jacenty Musiał

PROGRAM PRZEGLĄDU

Dziedzictwo kulinarne - to wartościowy produkt regionalny.

{multithumb thumb_height=150}

Jacenty Musiał