XII Dożynki Województwa Małopolskiego

24.08.2010

Na XII Małopolskich Dożynkach Województwa Małopolskiego w dniu 22.08.2010 r. w Proszowicach brały udział 22 gminy, które reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich, grupy rolników z poszczególnych wsi, a także zespoły regionalne. Gospodarzami uroczystości byli: marszałek Małopolski Marek Nawara i burmistrz Proszowic Jan Makowski.

{multithumb thumb_height=150}

Dożynki to święto rolników i efekt ciężkiej ich pracy. Uroczystość była poświęcona tegorocznym zbiorom zbóż, z podziękowaniem za otrzymane plony i z prośbą o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Z tej okazji przedstawiciele gmin z woj. małopolskiego przygotowali 22 wieńce dożynkowe.

Celem konkursu było kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych, nadal żywych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy, promocja dorobku kulturowego wsi małopolskiej.
Organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

Gminę Limanowa z wieńcem dożynkowym reprezentowało KGW ze Starej Wsi - Roli, które jako jedyne było przedstawicielem powiatu limanowskiego.
W skład tej grupy wchodziły panie z Koła Gospodyń: Maria Franczak, Leonia Kędroń, Danuta Pietryga oraz Maria Fiejtek - Przewodnicząca KGW i pracownik Wiejskiego Domu Kultury w Starej Wsi oraz młodzież: Natalia Wojcieszak i Dorota Fiejtek.
Wieniec został wykonany przez Władysławę Postrożny - z KGW oraz delegację wieńcową.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi- Roli za wykonanie wieńca i reprezentowanie i promocje naszej Gminy Limanowa na Małopolskich Dożynkach.

Monika Sułkowska

{multithumb thumb_height=150}

Organizatorem konkursu było Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach.

Monika Sułkowska