WIELKA TRAGEDIA W KŁODNEM

03.06.2010

W czwartek do Kłodnego przybył szef MSWiA Jerzy Miller oraz Stanisław Kracik, którzy stwierdzili, że będzie przygotowana nowa ustawa powodziowa, którą objęci będą mieszkańcy Kłodnego, którzy ucierpieli w wyniku osuwania się ziemi.

Z relacji jakie przekazane zostały przez Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej Grzegorza Janczego wynika, że zburzonych zostało 19 budynków, wysiedlonych zostało 434 osób z 112 budynków.

{multithumb thumb_height=150}

Sytuacja jest katastrofalna jak stwierdził Powiatowy Geolog, osuwisko cały czas jest aktywne i bardzo głębokie około 40 metrów. Jego obszar obejmuje około 100 ha.

Wójt Gminy Limanowa zwrócił się do Ministra o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców, których nie można zostawić samych w obliczu tej tragedii i stwierdził, że wypłaconych zostało już 19 zapomóg, którym zostały najbardziej zniszczone domy.

Starosta Limanowski Jan Puchała podziękował wszystkim służbom, które całe czas przez 24 godziny uczestniczą w akcji niosąc pomoc innym.

Minister zapoznał się osobiście ze stanem klęski jaka dotknęła mieszkańców Kłodnego, stwierdzając, że „My załatwimy pieniądze, a Wy zajmijcie się ludźmi”.

Wojewoda Stanisław Kracik podziękował wszystkim za pomoc mówiąc, że był pod ogromnym wrażeniem pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, których spotykał w czasie pierwszej wizyty na drugi dzień po katastrofie, którzy dokumentowali i docierali do każdego zawalonego domu.

W dniu dzisiejszym w godzinach rannych na miejscu tragedii byli marszałkowie województwa oraz przedstawiciele sejmiku woj. małopolskiego, którzy zapoznawali się z aktualną sytuacją. Ogłoszony został nr konta, na które można wpłacać datki od osób fizycznych, samorządów, instytucji oraz ludzi dobrej woli celem udzielenia pomocy pieniężnej. Przywożonych jest również wiele darów, środków czystości, ubrań, żywności zarówno do Szkoły Podstawowej w Kłodnem, jak i w Męcinie, gdzie ulokowanych jest dziesiątki ludzi dzięki ogromnej pomocy Dyrekcji i Pracowników Szkoły, zarówno w Kłodnem, jak i w Męcinie.

Wielu mieszkańców Kłodnego rozlokowanych jest w rodzinach, w Ośrodku Zdrowia w Męcinie oraz innych obiektach użyteczności publicznej. Na okrągło w Szkole Podstawowej w Kłodnem dział sztab powiatowy, jak i gminny Zarządzania Kryzysowego, który na bieżąco monitoruje aktualną sytuację przy ogromnym wsparciu Policji Powiatowej w Limanowej, Powiatowej Straży Zawodowej w Limanowej i Ochotniczych Straż Pożarnych z Powiatu Limanowskiego.

W dniu dzisiejszym o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej w Kłodnem odbędzie się ponowne spotkanie władz gminy, powiatu z mieszkańcami celem określenia wsparcia finansowego.

{multithumb thumb_height=150}