Spotkanie władz gminy Limanowa z mieszkańcami Kłodnego

04.06.2010

Wczoraj w Szkole Podstawowej w Kłodnem o godz. 18.00 odbyło się spotkanie poszkodowanych mieszkańców Kłodnego z władzami Gminy Limanowa, Powiatu Limanowskiego, członkami Sztabu Zarządzania Kryzysowego Gminy Limanowa, którego centrum mieści się w w/w szkole.

Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan - przekazał informacje otrzymane od ministra MSWiA Jerzego Millera, że wieś Kłodne zostanie objęta specjalnym programem rządowym, mającym na celu pomoc poszkodowanym przez osuwisko.

Starosta Limanowski poinformował, że w najbliższy poniedziałek rano spotka się z Wojewodą Małopolskim i starostami z terenów, gdzie miały miejsce osuwiska.

Z informacji uzyskanych od geologów wynika, że osuwisko w Kłodnem jest osuwiskiem ziemno - błotnym, które uaktywniło się po ok. 1000 lat. Teren ten nigdy nie był brany pod uwagę jako osuwiskowy. Osuwisko uruchomiło się po ostatnich opadach. Woda, która nasączyła ziemię stanowi ośrodek, po którym osuwa się ziemia.

Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Limanowej poinformował, że akcja na osuwisku trwa nadal. 19 budynków jest całkowicie zniszczonych, a 11 wyłączonych z użytkowania. Są też dobre wiadomości dla mieszkańców Kłodnego. Po ostatnich badaniach geologicznych do 89 domów mogą powrócić ich mieszkańcy. Teren nadal będzie znajdował się pod obserwacją geologiczną.

Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Józef Oleksy poinformował, że na najbliższej, nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Limanowa, która odbędzie się 07-06-2010 r., o godz. 9.00, radni rozważą podjęcie uchwały o przekazaniu każdemu z poszkodowanych, którzy utracili swój dom w wyniku osuwiska, kwoty 50 000,00 zł z przeznaczeniem na zakup działki pod budowę nowego domu lub mieszkania.

Wójt Gminy Limanowa poinformował, że Gmina pomoże wszystkim poszkodowanym. Poszkodowani mieszkańcy Kłodnego otrzymali pomoc z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej. Do szkoły napływa także pomoc rzeczowa od mieszkańców Gminy. W szkole pełnią dyżury wyznaczeni pracownicy, którzy wydają posiłki i rzeczy dla potrzebujących.

Wójt Gminy Limanowa wraz z kierownikami wydziałów Urzędu Gminy Limanowa rozmawiał z poszkodowanymi na temat najlepszej dla nich formy pomocy, tj. zakupu działek lub mieszkań.

Władze Gminy Limanowa i poszkodowani mieszkańcy oczekują na tworzącą się ustawę w sprawie pomocy dla poszkodowanych przez osuwiska i środki finansowe.

W dniu wczorajszym Rada Miasta Limanowa podjęła uchwałę o przekazaniu poszkodowanym w Kłodnem kwoty 100 000,00 zł.

Wójt Gminy Limanowa i Starosta Powiatu limanowskiego podziękowali wszystkim zaangażowanym służbom, pracownikom i mieszkańcom za pomoc jaką okazują poszkodowanym w tej ogromnej tragedii.

Dziękujemy za każdy akt solidarności z mieszkańcami Kłodnego dotkniętymi tą straszną tragedią.