Dramat mieszkańców Kłodnego

01.06.2010

Dzisiejszej nocy uaktywniło się osuwisko w Kłodnem. Osuwisko zniszczyło całkowicie 15 domostw, a 30 jest zagrożonych. Ewakuowano 150 osób. Straty są olbrzymie, a na miejscu cały czas trwa akcja ratunkowa. Ujawniają się dodatkowe osuwiska na Kleniu.

Pod nr tel.: 18 33-27-006 można kontaktować się z centrum kierownia akcją ratowniczą w Kłodnem.

{multithumb thumb_height=150}

Zniszczone zostały domy, linia gazociągowa i sieć elektryczna. Wielu mieszkańców Kłodnego w ostatniej chwili opuszczało zagrożone zawaleniem budynki. Nie zdążyli nic uratować gdyż cały dobytek został w zawalonych domach. Poszkodowali ewakuowani zostali do swoich rodzin, do szkoły oraz do ośrodka zdrowia.

Dramat zaczął się już w nocy. Mieszkańcy jednego z domów musieli uciekać przez okno. Obudził ich ulatniający się gaz, który wydostawał się z uszkodzonej rury. Zaczęły pękać ściany więc ludzie ratowali siebie zostawiając dorobek całego życia.

Na miejsce zagrożone osuwiskiem przyjechał specjalny pluton policji z Krakowa. Odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Małopolski Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Starostowie Powiatu, członkowie Powiatowego Sztabu Kryzysowego, posłowie Bronisław Dutka, Wiesław Janczyk, Wójtowie Gminy Limanowa. Wójt gminy Limanowa - Władysław Pazdan zadeklarował daleko idącą pomoc dla poszkodowanych.

Jak powiedział Piotr Wąsik - Geolog Powiatowy osuwiska w Kłodnem nie było w ewidencji, prawdopodobnie uaktywniło się po ostatnich obfitych opadach deszczu.

Szybki szacunek strat i pomoc poszkodowanym zadeklarował Wojewoda Małopolski, który zaistniały problem zgłosił ministrowi po to by rozszerzył on program rządowy obejmujący ostatnio poszkodowane Lanckoronę i Szczucin - o Kłodne.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Limanowej wypłacane są zasiłki dla właścicieli, którym zostały zniszczone domy, natomiast lokowani są w lokalach zastępczych. Szkoła w Kłodnem i w Męcinie dla uczestników akcji i poszkodowanych przygotowały posiłki regeneracyjne. Ogrom tragedii ludzkiej jaka dotknęła mieszkańców Kłodnego nie da się wyrazić słowami.

W dniu dzisiejszym o godzinie 18 odbędzie się spotkanie władz z poszkodowanymi mieszkańcami.

{multithumb thumb_height=150}