Wystawa hafciarska w Starej Wsi

11.05.2010

"Kultura świadczy o sile narodu i regionu, sięga do korzeni istnienia danego społeczeństwa, wyzwala potrzebę umiłowania piękna i szlachetnych wzorców godnych do naśladowania" - tymi słowami Jana Pawła II Jacenty Musiał otworzył wystawę Kółka Hafciarskiego, działającego przy Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi połączoną z pokazem haftu w ramach programu "ginące zawody" w dniu 9 maja br.

{multithumb thumb_height=150}

To 15 lat temu Antonina Mrożek zorganizowała w Domu Kultury w Starej Wsi kurs "Haftu krzyżykowego i koronki" i tak się zaczęło hafciarstwo w Starej Wsi. Przez wiele lat panie spotykały się w WDK w Starej Wsi, gdzie powstawało wiele ciekawych prac.

Maria Fiejtek - Przewodnicząca KGW w tej wsi z ogromnym pietyzmem przyjęła rolę organizacji spotkań pań przy szydełkowaniu, w wyniku którego założone zostało Kółko Hafciarskie skupiające ponad 25 osób.

Część tych prac które powstawały przez wiele lat i miesięcy można oglądać na wystawie, która potrwa do dnia 16 maja br.

Na wystawę przybyli m. in. Józef Mąka - Radny Gminy Limanowa, Halina Mąka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Wsi , Dorota Musiał - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Bulanda Mieczysław - Sołtys wsi , członkinie Koła Hafciarskiego z seniorką Antoniną Mrożek oraz członkinie KGW, a także dziesiątki mieszkańców gminy Limanowa.

Gościnnie na wystawę przybyły również panie z KGW z Przeciszowa z Przewodniczącą Elżbietą Momot, z którym gmina Limanowa nawiązała bliższe kontakty na niwie dziedzictwa kulturowego.

{multithumb thumb_height=150}