Sukces KGW z Makowicy i Zespołu "Pisarzowianie" z Pisarzowej

11.05.2010

W dniach 24-25 kwietnia br. odbył się II Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i zwyczajów ludowych Pogórzańskie Gody.

Na Pogórzańskich Godach w Łużnej gminę Limanowa reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy - Grupa Obrzędowa oraz Zespół Pieśni i Tańca "Pisarzowianie" z Pisarzowej.

Jak powiedziała nam Przewodnicząca KGW w Makowicy - Stefania Dudek poziom konkursu był bardzo wysoki. Komisja konkursowa w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (etnomuzykolog) - Kraków, Małgorzata Kiereś (etnograf) - Wisła, Bogumiła Kowalska (choreograf) - Bobowa, Henryk Kuś (choreograf) - Łużna, Benedykt Kafel (etnograf) - Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu po obejrzeniu i gruntowej ocenie 16 widowisk zaprezentowanych przez 13 zespołów regionalnych (w tym jeden dziecięcy) oraz 3 grup obrzędowych z 8 powiatów woj. małopolskiego w ostatecznej ocenie m. in. przyznała wyróżnienia dla: Koła Gospodyń Wiejskich z Makowicy - Grupy Obrzędowej za zgodne z tradycją elementy scenariusza OGRABKA oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Pisarzowianie" z Pisarzowej za tańce zgodne z tradycją oraz ich charakterystyczną manierę wykonawczą.

Łącznie w II Pogórzańskich Godach w Łużnej wzięło udział około 600 wykonawców, a w ciągu dwóch dni prezentacje oglądało około 200 widzów. Uczestnicy imprezy zachwyceni byli pięknem okolicy, a także gościnnością oraz sprawnością organizatorów. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.