Sukces KGW Makowica w Podegrodziu

26.05.2010

W dniach 14 - 16 maja 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbył się Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych - "DRUZBACKA 2010". Spore sukcesy podczas Konkursu odnieśli członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Makowicy.

{multithumb thumb_height=150}

"DRUZBACKA" to przegląd dorobku ludowego muzykowania, śpiewu solowego i zespołowego, popisu drużbów weselnych z regionów: Lachów, Zagórzan, Pogórzan, Górali Łącko - Kamienickich, Rytersko - Piwniczańskich, Babiogórskich, Kliszczaków i Łemków. Trzydniowy Konkurs to barwna muzyka, ujmująca swoją odmiennością w poszczególnych regionach, wariantowością melodii, różnorodnością brzmienia zależną od rodzaju zestawionych instrumentów oraz bogactwo i piękno strojów poszczególnych grup etnograficznych i wspaniałe oracje weselne w wykonaniu drużbów.

{multithumb thumb_height=225}

Podczas tegorocznej "DRUZBACKI" odbyły się łącznie 122 prezentacje konkursowe. KGW Makowica wystąpiło w 3 kategoriach zajmując w każdej z nich czołowe miejsca:

• w Konkursie śpiewaków ludowych - śpiew solo - Paulina Pytel zajęła I miejsce
  • w Konkursie drużbów weselnych - Tadeusz Golonka - III miejsce
  • w Konkursie śpiewaków ludowych - Grupa Śpiewacza męska w składzie: Adam Dudek, Adam Kita, Tadeusz Golonka, Paweł Juszczak i Mateusz Załubski - zajęła II miejsce

Warto wspomnieć, że Koło Gospodyń Wiejskich w Makowicy działa od 1956 r. Zrzesza ono 30 członków, a jego Przewodniczącą od 1966 r. jest Stefania Dudek. Koło ma swą siedzibę w Świetlicy Wiejskiej w Makowicy, gdzie ćwiczy i organizuje życie kulturalne wsi. Na swym koncie ma wiele nagród i wyróżnień m.in. działająca przy Kole Grupa Kolędnicza zajęła dwukrotnie I miejsce podczas "Karnawału Góralskiego" w Bukowinie Tatrzańskiej.
Serdecznie gratulujemy kolejnych sukcesów!

{multithumb thumb_height=150}

{multithumb thumb_height=225}

• w Konkursie śpiewaków ludowych - śpiew solo - Paulina Pytel zajęła I miejsce
  • w Konkursie drużbów weselnych - Tadeusz Golonka - III miejsce

Serdecznie gratulujemy kolejnych sukcesów!