Straty powodziowe w gminie Limanowa

18.05.2010

W dniu 16 maja br. w związku z intensywnymi opadami deszczu i niekorzystnymi prognozami o godz. 18.00 odbyło się posiedzenie Gminne Zespołu Zarządzania Kryzysowego i w jego efekcie wójt gminy wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie całej gminy.

Intensywne opady deszczu poczyniły dosyć znaczne zniszczenia w infrastrukturze drogowej i mostowej na terenie gminy.

{multithumb thumb_height=150}
Uaktywniły się istniejące i powstały nowe osuwiska m.in. w Kłodnem, Walowej Górze i Sowlinach. Na doraźne usuwanie zniszczeń powodziowych i zapobieganie skutkom klęski powodziowej wójt gmin przeznaczył kwotę 200 000 zł.

Uruchomiono sprzęt ciężki w tym 4 koparki, koparkoładowarkę, 3 samochody ciężarowe i samochód specjalistyczny WUKO do udrażniania zamulonych przepustów. Zadysponowano do zabezpieczenia korpusów dróg, przyczółków mostów i przepustów oraz zabudowań kamień, piasek oraz worki na piasek. Do akcji włączyło się 8 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, które wypompowywały wodę z piwnic, zabezpieczały workami z piaskiem zabudowania oraz usuwały zwalone drzewa.

W dniu 19 maja na posiedzeniu Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ustalono i powołano dwie komisje do szacowania szkód w infrastrukturze gminnej oraz do spisania szkód zgłoszonych w indywidualnych gospodarstwach domowych. Oszacowane i spisane straty zapewne w znacznym stopniu przekroczą zabezpieczoną doraźnie kwotę na likwidację skutków powodzi. Dla informacji podaje się, że straty w indywidualnych gospodarstwach domowych należy niezwłocznie zgłaszać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej.

{multithumb thumb_height=150}

Liczba wyświetleń: 2033