Spotkanie z organizacjami pozarządowymi zorganizowane w ramach projektu "Przejrzysta Polska"

22.04.2010

W dniu 22 kwietnia br. odbyło się spotkanie pt. "Udział partnerów społecznych w zarządzaniu gminą" zorganizowane w ramach projektu "Przejrzysta Polska".

W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan, W-ce Wójt - Franciszek Bieda, Sekretarz Gminy - Stanisław Odziomek, Pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych w Gminie Limanowa - Jacenty Musiał,
Agnieszka Majewska - Siwek - autorka raportu na temat realizacji zasad partycypacji społecznej w samorządach lokalnych w ramach programu "Przejrzysta Polska" oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Limanowa.

{multithumb thumb_height=150}

Spotkanie rozpoczął Jacenty Musiał, który przywitał przybyłych gości i przedstawił porządek spotkania. Wójt Gminy - Władysław Pazdan przywitał gości i scharakteryzował prężnie działające organizacje pozarządowe, jak i podziękował za ich pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych w Gminie Limanowa nawiązał, że w celu wsparcia zrównoważonego rozwoju konieczna jest współpraca wszystkich organizacji pozarządowych z jednostkami samorządu terytorialnego.

Gmina Limanowa otrzymała Certyfikat w Ogólnopolskiej Akcji "Przejrzysta Polska" oraz wyróżnienie za podjęcie dodatkowych wyzwań w realizacji zadań fakultatywnych w ramach akcji "Przejrzysta Polska". W związku z tym został przygotowany program monitorowania realizacji zasady partycypacji społecznej w samorządach lokalnych.

Autorka raportu Agnieszka Majewska - Siwek przedstawiła najważniejsze informacje na temat partycypacji społecznej w naszym regionie w formie prezentacji multimedialnej.

Na terenie gminy działa 8 Ochotniczych Straży Pożarnych, 7 Ludowych Klubów Sportowych, 3 Uczniowskie Kluby Sportowe i 3 organizacje prowadzące inną działalność (kultura, oświata, rozwój regionalny). Na terenie gminy Limanowa działa też 18 Kół Gospodyń Wiejskich oraz 4 Zespoły Regionalne.

W ramach monitoringu zasady partycypacji społecznej w gminie Limanowa przeprowadzono wywiady: z Wójtem, Sekretarzem oraz cztery z przedstawicielami organizacji pozarządowych działającymi na terenie gminy Limanowa.

Respondenci podkreślali dobrą współpracę z gminą oraz to, że mają pełną świadomość, iż gmina dysponuje niewielkimi środkami finansowymi przeznaczonymi na dotacje dla organizacji.

Na stronie internetowej urzędu znajduje się dużo informacji na temat działalności organizacji pozarządowych, wydarzeń, imprez przez nie organizowanych.

Takie informacje umieszczane są również w "Wiadomościach Gminnych" oraz w Biuletynie Informacyjnym Gminy Limanowa.

Charakterystyczne dla prowadzonych rozmów było to, że respondenci bardzo często podkreślali, jak ważne są działania skierowane do dzieci i młodzieży, organizowane dla nich czasu wolnego tak, by odciągnąć je od różnego rodzaju zagrożeń.

Wyraźnie też wynikało, że dostrzegane i szanowane są działania Kół Gospodyń Wiejskich, Zespołów Regionalnych i indywidualnych artystów działających na terenie Gminy Limanowa, które są bardzo aktywne.

Realizacja zasady partycypacji społecznej sprzyja - zdaniem respondentów - wzajemnemu poznawaniu się i wzajemnej promocji - gminy i organizacji pozarządowych.

Wójt Władysław Pazdan i Jacenty Musiał na zakończenie spotkania podziękowali za liczny udział przedstawicielom organizacji pozarządowych i P. Agnieszce Majewskiej-Siwek za przedstawienie informacji z wcześniej przygotowanego raportu.

Kultura partycypacji społecznej wytworzona została w Gminie Limanowa na przestrzeni lat, głównie dzięki spotkaniom wiejskim i konsultacjom w sołectwach oraz szkoleniach dla działaczy kultury, sportu i turystyki.

Monika Sułkowska

Raport na temat zadań realizowanych przez gminę Limanowa
w poszczególnych edycjach "Przejrzystej Polski"

{multithumb thumb_height=150}