XIV Przegląd Grup Kolędniczych

18.01.2010

Ogromnym bogactwem gminy Limanowa jest kultura ludowa, która tak żywo jest kultywowana przez mieszkańców i działaczy kultury. Człowiek żyje prawdziwym życiem dzięki kulturze.

Dlatego też w trosce o zachowanie tego dziedzictwa w dniu 16 stycznia 2010 r. odbył się XIV Gminny Przegląd Grup Kolędniczych w Starej Wsi, który miał charakter konkursu, a brały w nim udział grupy wytypowane przez poszczególne placówki kulturalne, biblioteki, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa.

{multithumb thumb_height=150}

Otwarcia przeglądu dokonał Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa oraz Józef Oleksy - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa dziękując za udział i życząc sukcesów w Przeglądzie oraz złożyli najlepsze życzenia noworoczne.

W Przeglądzie brało udział 13 Grup Kolędniczych - 8 grup dziecięcych i 5 grup dorosłych, które oceniała powołana Komisja Artystyczna w składzie:

• Magdalena Kroh - etnograf z Nowego Sącza
  • Jadwiga Adamczyk - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół"
  • Benedykt Kafel - etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Przed wystąpieniem grup po za konkursem Kółko Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi zaprezentowało program "Zapusty". Był to przedstawiony zwyczaj obchodzenia domów przez "chłopców z gwiazdą" odgrywających pocieszne scenki mające na celu zapewnienie pomyślności plonów. Na przegląd przybyły setki mieszkańców oraz turystów, którzy z ogromnym zainteresowaniem oglądali przegląd.

Po wystąpieniu wszystkich grup Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:

W kat. Grup Dziecięcych:

• Trzy równorzędnie I miejsca otrzymali:
    "Z Gwiazdą" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
    "Z Szopką" z WDK ze Starej Wsi
    "Herody" rodziny Molów ze Starej Wsi
  • Trzy równorzędne II miejsca otrzymali:
    "Herody" z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej
    "Herody" z Łososiny Górnej - grupa działająca przy OSP w Łososinie Górnej
    "Trzej Królowie" z WDK ze Starej Wsi
  • Dwa równorzędne III miejsca otrzymali:
    "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej z Wysokiego
    "Trzej Królowie" z WKK z Kisielówki

W kat. Grup Dorosłych:

• Trzy równorzędne I miejsca:
    "Z Gwiazdą" z OSP z Łososiny Górnej
    "Z Turoniem" z KGW z Pasierbca
    "Z Turoniem" z KGW z Makowicy
  • Dwa równorzędne II miejsca:
    "Pasterze" z Zespołu "Pisarzowianie" z Pisarzowej
    "Z Gwiazdą" z WKK z Kisielówki

Komisja przyznała nagrodę specjalną dla Jacka Twaroga z Pasierbca za postać Żyda.
Ponadto na XI Regionalny Przegląd Grup Kolędniczych "Zagrajcie ta turoniowi" w Kasinie Wielkiej, 23 i 24 stycznia, zakwalifikowano:

• "Z Gwiazdą" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
  • "Z Szopką" z WDK ze Starej Wsi
  • "Herody" rodziny Molów ze Starej Wsi

• "Z Gwiazdą" z OSP z Łososiny Górnej
  • "Z Turoniem" z KGW z Pasierbca
  • "Z Turoniem" z KGW z Makowicy
  • "Pasterze" z Zespołu "Pisarzowianie" z Pisarzowej
  • "Z Gwiazdą" z WKK z Kisielówki.

Komisja podziękowała wszystkim Grupom Kolędniczym za tak duże zaangażowanie, wkład w przygotowanie i za tak wysoki poziom, a organizatorom za przygotowanie Przeglądu.

W imieniu Wójta Gminy Limanowa wręczenia nagród dokonał Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Józef Mąka - Radny Gminy Limanowa.

Do późnych godzin wieczornych swą grą i śpiewem zachwycali widzów również dwa Zespoły Rodziny Molów "BLUE BOYS" ze Starej Wsi oraz Kapela z KGW z Pasierbca. Przegląd należy uznać za bardzo udany.

{multithumb thumb_height=150}

• Magdalena Kroh - etnograf z Nowego Sącza
  • Jadwiga Adamczyk - muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół"

W kat. Grup Dziecięcych:

• Trzy równorzędnie I miejsca otrzymali:
    "Z Gwiazdą" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
    "Z Szopką" z WDK ze Starej Wsi
    "Herody" rodziny Molów ze Starej Wsi
  • Trzy równorzędne II miejsca otrzymali:
    "Herody" z Zespołu Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej
    "Herody" z Łososiny Górnej - grupa działająca przy OSP w Łososinie Górnej
    "Trzej Królowie" z WDK ze Starej Wsi
  • Dwa równorzędne III miejsca otrzymali:
    "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej z Wysokiego
    "Trzej Królowie" z WKK z Kisielówki

W kat. Grup Dorosłych:

• Trzy równorzędne I miejsca:
    "Z Gwiazdą" z OSP z Łososiny Górnej
    "Z Turoniem" z KGW z Pasierbca
    "Z Turoniem" z KGW z Makowicy
  • Dwa równorzędne II miejsca:
    "Pasterze" z Zespołu "Pisarzowianie" z Pisarzowej
    "Z Gwiazdą" z WKK z Kisielówki

• "Z Gwiazdą" z Zespołu Szkół w Pasierbcu
  • "Z Szopką" z WDK ze Starej Wsi
  • "Herody" rodziny Molów ze Starej Wsi

• "Z Gwiazdą" z OSP z Łososiny Górnej
  • "Z Turoniem" z KGW z Pasierbca
  • "Z Turoniem" z KGW z Makowicy
  • "Pasterze" z Zespołu "Pisarzowianie" z Pisarzowej
  • "Z Gwiazdą" z WKK z Kisielówki.