XIV Przegląd Grup Kolędniczych w Gminie Limanowa

27.12.2009

Dnia 16 stycznia 2010 r. o godz. 14.00 w Wiejskim Domu Kultury w Starej Wsi odbędzie się Przegląd Grup Kolędniczych z terenu Gminy Limanowa. Będzie to już XIV-ty Przegląd Grup Kolędniczych jaki organizowany jest na terenie gminy Limanowa w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Przegląd ten jak co roku będzie miał charakter konkursu. Wezmą w nim udział grupy reprezentujące placówki kulturalne, szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich Zespoły Regionalne, Ochotnicze Straże Pożarne oraz grupy kolędnicze aktualnie chodzące z terenu Gminy Limanowa.

Głównym celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożonarodzeniowymi, zapustami i ich upowszechnianie, a także wyłonienie najlepszych grup kolędniczych pod względem artystycznym i merytorycznym.

Grupy kolędnicze i zespoły obrzędowe, winny prezentować programy zgodnie z tradycją i zwyczajem danego regionu. Należy zachować właściwy strój, rekwizyty, skład kapeli, gwarę, odpowiedni repertuar kolęd i pastorałek. Przedstawiany program oraz instrumenty towarzyszące śpiewom powinny odzwierciedlać tradycje kolędowania w regionie, z którego pochodzi dana grupa. Szczególnie pożądanym jest śpiew starych, ludowych pastorałek.

Przegląd prowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych - grupy dziecięce do lat 15-stu oraz grupy dorosłe. Czas występu nie powinien przekraczać 10 minut, a przy programach z Herodem do 15 minut.

Występy grup oceniać będzie powołana przez organizatorów Komisja Artystyczna, która według ustalonych przez siebie kryteriów dokona oceny prezentacji i przyzna w poszczególnych kategoriach nagrody pieniężne.

Organizatorami XIV Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych są: Urząd Gminy Limanowa, Wiejski Dom Kultury w Starej Wsi oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

W celu zachowania dziedzictwa kulturowego związanego ze staropolskim zwyczajem chodzenia po Kolędzie, zależy nam, aby zwyczaj ten był kultywowany. Bowiem kultura świadczy o sile narodu, regionu i sięga do korzeni istnienia danego społeczeństwa, wyzwala patriotyzm umiłowania piękna i szlachetnych wzorców godnych do naśladowania.

Więcej informacji na temat przeglądu można uzyskać na stronie: www.ug.limanowa.pl lub tel. 18/ 3371-364 - Urząd Gminy Limanowa - Wydział Kultury, Promocji, Turystyki i Sportu. Liczymy na liczny udział grup kolędniczych z naszej gminy.

Jacenty Musiał

Jacenty Musiał