Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

40 lat Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej

15.10.2009

W dniu 13.10.2009 r. odbyła się uroczystość jubileuszowa 40 - lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej. To właśnie muzyka jest treścią życia limanowskiej PSM, szkoła ta wniosła ogromny wkład w krzepienie oraz wychowanie młodego pokolenia.


{multithumb thumb_height=150}

Szkoła została założona w 1969 roku, na bazie istniejącej tu wcześniej Filii Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. Na patronkę szkoły wybrano Grażynę Bacewicz (1909- 1969), światowej sławy kompozytorkę i skrzypaczkę. Pierwszym dyrektorem został mianowany mgr K. Błachut. Obecnie do szkoły uczęszcza 209 uczniów, aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych. Na przestrzeni całego swojego istnienia limanowska szkoła muzyczna wykształciła 813 absolwentów. 40 -letni dorobek szkoły, szeroka działalność artystyczna, edukacyjna oraz współpraca z organizacjami i instytucjami regionu sprawiają, że szkoła pełni bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym miasta i powiatu. Ma duży wpływ na całe środowisko, zaspokaja jego potrzeby artystyczne podnosząc ogólny poziom kultury muzycznej ziemi limanowskiej.

Wśród zaproszonych gości byli: Poseł na Sejm Wiesław Janczy, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Powiatu Limanowskiego Jan Puchała, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jacenty Musiał, Rudolf Zaczyński Zastępcy Burmistrza Miasta Limanowa, Ryszard Kulma - Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - Zastępca Wójta Gminy Limanowa, Adam Sołtys - Wójt Gminy Słopnice, Halina Matras - Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Limanowej, absolwenci szkoły oraz uczniowie.

Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania budynku szkolnego przy ul. Kościuszki, natomiast część oficjalna i uroczysty koncert miały miejsce w Limanowskim Domu Kultury. Władze Gminy oraz zaproszeni goście złożyli serdeczne życzenia na ręce Dyrektora Szkoły Wincentego Curzydło. Na zakończenie imprezy Dyrekcja Szkoły podziękowała wszystkim gościom za przybycie i wspólne świętowanie w tak radosnej i miłej atmosferze. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter.

Biedroń Kamil

W dniu 13.10.2009 r. odbyła się uroczystość jubileuszowa 40 - lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Grażyny Bacewicz w Limanowej. To właśnie muzyka jest treścią życia limanowskiej PSM, szkoła ta wniosła ogromny wkład w krzepienie oraz wychowanie młodego pokolenia.


{multithumb thumb_height=150}

Szkoła została założona w 1969 roku, na bazie istniejącej tu wcześniej Filii Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu. Na patronkę szkoły wybrano Grażynę Bacewicz (1909- 1969), światowej sławy kompozytorkę i skrzypaczkę. Pierwszym dyrektorem został mianowany mgr K. Błachut. Obecnie do szkoły uczęszcza 209 uczniów, aktywnie uczestniczy we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych. Na przestrzeni całego swojego istnienia limanowska szkoła muzyczna wykształciła 813 absolwentów. 40 -letni dorobek szkoły, szeroka działalność artystyczna, edukacyjna oraz współpraca z organizacjami i instytucjami regionu sprawiają, że szkoła pełni bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym miasta i powiatu. Ma duży wpływ na całe środowisko, zaspokaja jego potrzeby artystyczne podnosząc ogólny poziom kultury muzycznej ziemi limanowskiej.

Wśród zaproszonych gości byli: Poseł na Sejm Wiesław Janczy, Radny Województwa Małopolskiego Grzegorz Biedroń, Starosta Powiatu Limanowskiego Jan Puchała, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jacenty Musiał, Rudolf Zaczyński Zastępcy Burmistrza Miasta Limanowa, Ryszard Kulma - Przewodniczący Rady Miasta Limanowa, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - Zastępca Wójta Gminy Limanowa, Adam Sołtys - Wójt Gminy Słopnice, Halina Matras - Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Limanowej, absolwenci szkoły oraz uczniowie.

Uroczystości rozpoczęły się od zwiedzania budynku szkolnego przy ul. Kościuszki, natomiast część oficjalna i uroczysty koncert miały miejsce w Limanowskim Domu Kultury. Władze Gminy oraz zaproszeni goście złożyli serdeczne życzenia na ręce Dyrektora Szkoły Wincentego Curzydło. Na zakończenie imprezy Dyrekcja Szkoły podziękowała wszystkim gościom za przybycie i wspólne świętowanie w tak radosnej i miłej atmosferze. Uroczystość miała bardzo podniosły charakter.

Biedroń Kamil


Liczba wyświetleń: 1845
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne