Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

XI Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Kłodnem

06.09.2009
{multithumb thumb_height=110}

Cieszymy się niezmiernie, że w Powiecie Limanowskim funkcjonują 54 Koła Gospodyń Wiejskich, a w Gminie Limanowa 18 Kół. Koła te kultywują tradycję związane z naszą gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami, tańcami oraz regionalną kuchnią. Są nierozłącznym elementem rozwoju swych środowisk uczestnicząc od dziesiątków lat w wielu przedsięwzięciach kulturalnych i promocyjnych.

Poza Ochotniczą Strażą Pożarną to jedna z najbardziej znaczących organizacji funkcjonujących na terenie wsi. Koła Gospodyń Wiejskich są żywym przykładem wykazywania troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego praojców oraz pielęgnowania tradycji "Małych Ojczyzn".

W dniu 6 września br. odbył się XI Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Kłodnem.
Na uroczystość przybyło wielu znaczących gości m.in.: Posłowie na Sejm RP - Bronisław Dutka i Wiesław Janczyk, Radna Sejmiku Woj. Małopolskiego - Urszula Nowogórska, Starosta Powiatu Limanowskiego - Jan Puchała, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Burmistrz Miasta Limanowa - Marek Czeczótka, W-ce Burmistrz Miasta Limanowa - Rudolf Zaczyński, Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa, Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik, Stanisław Piegza - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Radni Powiatu Limanowskiego - Maria Lupa, Agata Zięba, Jolanta Grzegorzek, Józef Pajdzik, Mieczysław Uryga, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, W-ce Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Radni Gminy Limanowa - Hebda Jadwiga, Lupa Marek, Hutek Jan, Marian Świerczek - Sołtys Wsi Kłodne, ks. Mikołaj Piec - katecheta z Chomranic, Danuta Iwańska-Fulara i Roman Ciesielczyk - Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Halina Piotrowska - Przewodnicząca KGW z Kłodnego, Halina Matras - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej i Leszek Leśnik - Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Limanowej oraz wielu turystów i mieszkańców Powiatu Limanowskiego.

{multithumb thumb_height=150}

Przed rozpoczęciem uroczystości dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem przedstawiły program artystyczny oraz pokaz jazdy na nartorolkach. W tej właśnie szkole są ogromne tradycje związane z uprawianiem narciarstwa biegowego. Zawodnicy pod kierownictwem Andrzeja Ruchały znanego trenera zdobywają czołowe miejsca w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich.
Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali W-ce Starosta Powiatu Limanowskiego - Franciszek Dziedzina i Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan.
Organizatorzy powołali trzyosobową Komisję w składzie: Maria Brylak - Załuska - etnograf, Benedykt Kafel - etnograf MCK "Sokół", Aleksander Smaga - muzyk MCK "Sokół"
Dziesięć występujących Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego przygotowywały programy artystyczne i wspaniałe potrawy regionalne:

 • KGW z Makowicy - Program: "OGRABEK" i potrawę: Makowickie szlacheckie kluski,
 • KGW z Kamienicy - Program: Wigilia przed Bożym Narodzeniem i potrawę: Pęcak z grochem i kapustą,
 • KGW z Kłodnego - Program: Przędzenie wełny i potrawę: Żur po chłopsku z ziemniakami,
 • KGW ze Szczawy - Program: W dniu wesela i potrawę: Gołąbki w sosie grzybowym,
 • KGW z Mszany Dolnej - Program: Wykonywanie wieńca na ograbek i przyśpiewki zagórzańskie ograbkowe i ballada o Kasi i potrawę: Starozagórzańskie kluski z polewką,
 • KGW ze Słopnic - Program: Młócenie zboża cepami i potrawę: DZIADKI - kasza razowa kraszona słoniną,
 • KGW z Podłopienia - Program: Odczynianie uroków i potrawę: Pierogi ze śliwkami suszonymi,
 • KGW z Olszówki - Program: "ŁOGRABEK" i potrawę: Kluski kudłate ze skwarkami,
 • KGW z Laskowej - Program: Wicie wieńca dożynkowego i jego ośpiewanie i potrawę: Halamaja ze zioberkiem,
 • KGW z Wilkowiska - Program: Wesele Wilkowickie i potrawę: ŚWIĘCONKA.

Po degustacji wraz z prezentacją potraw regionalnych, obejrzeniu programów artystycznych i ocenie wyrobów bibułkarskich przedstawionych przez wszystkie Koła postanowiła przyznać następujące miejsca:

 • I miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z Makowicy
 • Trzy równorzędne II miejsca: KGW z Olszówki, KGW z Kamienicy, KGW z Laskowej
 • Pięć równorzędnych III miejsc: KGW z Mszany Dolnej, KGW z Kłodnego, KGW z Podłopienia, KGW z Wilkowiska, KGW ze Szczawy
 • IV miejsce przyznano KGW ze Słopnic.

Ponadto Komisja zakwalifikowała na:

 • Festiwal "Limanowska Słaza" w Limanowej: KGW z Makowicy, KGW z Olszówki
 • I Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach: KGW z Makowicy, KGW z Laskowej, Rezerwowo: KGW z Kamienicy.

Komisja z satysfakcją podkreśla wysoki i dość wyrównany poziom prezentacji, co świadczy o systematycznej pracy Kół i zagłębieniu tradycji własnych wsi. Cieszy nas pojawienie się w konkursie kulinarnym starych, prostych i prawie zapomnianych, a atrakcyjnych smakowo potraw.

Wręczenia dyplomów i nagród dokonali Starosta - Jan Puchała, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Przewodniczący Rady Powiatu - Jacenty Musiał, W-ce Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda oraz Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik.

Słowa uznania należą się Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Kłodnego za przyjęcie gospodarza uroczystości, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Sołtysowi Wsi w Kłodnem oraz za przekazanie produktów Firmie "Kurczak" w Limanowej, Masarni Marii i Zbigniewa Szubrytów z Biczyc.

Jacenty Musiał
{multithumb thumb_height=110}

Cieszymy się niezmiernie, że w Powiecie Limanowskim funkcjonują 54 Koła Gospodyń Wiejskich, a w Gminie Limanowa 18 Kół. Koła te kultywują tradycję związane z naszą gwarą, pieśniami ludowymi, przyśpiewkami, tańcami oraz regionalną kuchnią. Są nierozłącznym elementem rozwoju swych środowisk uczestnicząc od dziesiątków lat w wielu przedsięwzięciach kulturalnych i promocyjnych.

Poza Ochotniczą Strażą Pożarną to jedna z najbardziej znaczących organizacji funkcjonujących na terenie wsi. Koła Gospodyń Wiejskich są żywym przykładem wykazywania troski o zachowanie dziedzictwa kulturowego praojców oraz pielęgnowania tradycji "Małych Ojczyzn".

W dniu 6 września br. odbył się XI Powiatowy Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Kłodnem.
Na uroczystość przybyło wielu znaczących gości m.in.: Posłowie na Sejm RP - Bronisław Dutka i Wiesław Janczyk, Radna Sejmiku Woj. Małopolskiego - Urszula Nowogórska, Starosta Powiatu Limanowskiego - Jan Puchała, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Burmistrz Miasta Limanowa - Marek Czeczótka, W-ce Burmistrz Miasta Limanowa - Rudolf Zaczyński, Stanisława Niebylska - Wójt Gminy Laskowa, Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik, Stanisław Piegza - Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Radni Powiatu Limanowskiego - Maria Lupa, Agata Zięba, Jolanta Grzegorzek, Józef Pajdzik, Mieczysław Uryga, Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, W-ce Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Radni Gminy Limanowa - Hebda Jadwiga, Lupa Marek, Hutek Jan, Marian Świerczek - Sołtys Wsi Kłodne, ks. Mikołaj Piec - katecheta z Chomranic, Danuta Iwańska-Fulara i Roman Ciesielczyk - Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Halina Piotrowska - Przewodnicząca KGW z Kłodnego, Halina Matras - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej i Leszek Leśnik - Kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Limanowej oraz wielu turystów i mieszkańców Powiatu Limanowskiego.

{multithumb thumb_height=150}

Przed rozpoczęciem uroczystości dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kłodnem przedstawiły program artystyczny oraz pokaz jazdy na nartorolkach. W tej właśnie szkole są ogromne tradycje związane z uprawianiem narciarstwa biegowego. Zawodnicy pod kierownictwem Andrzeja Ruchały znanego trenera zdobywają czołowe miejsca w zawodach wojewódzkich i ogólnopolskich.
Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonali W-ce Starosta Powiatu Limanowskiego - Franciszek Dziedzina i Wójt Gminy Limanowa - Władysław Pazdan.
Organizatorzy powołali trzyosobową Komisję w składzie: Maria Brylak - Załuska - etnograf, Benedykt Kafel - etnograf MCK "Sokół", Aleksander Smaga - muzyk MCK "Sokół"
Dziesięć występujących Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Limanowskiego przygotowywały programy artystyczne i wspaniałe potrawy regionalne:

 • KGW z Makowicy - Program: "OGRABEK" i potrawę: Makowickie szlacheckie kluski,
 • KGW z Kamienicy - Program: Wigilia przed Bożym Narodzeniem i potrawę: Pęcak z grochem i kapustą,
 • KGW z Kłodnego - Program: Przędzenie wełny i potrawę: Żur po chłopsku z ziemniakami,
 • KGW ze Szczawy - Program: W dniu wesela i potrawę: Gołąbki w sosie grzybowym,
 • KGW z Mszany Dolnej - Program: Wykonywanie wieńca na ograbek i przyśpiewki zagórzańskie ograbkowe i ballada o Kasi i potrawę: Starozagórzańskie kluski z polewką,
 • KGW ze Słopnic - Program: Młócenie zboża cepami i potrawę: DZIADKI - kasza razowa kraszona słoniną,
 • KGW z Podłopienia - Program: Odczynianie uroków i potrawę: Pierogi ze śliwkami suszonymi,
 • KGW z Olszówki - Program: "ŁOGRABEK" i potrawę: Kluski kudłate ze skwarkami,
 • KGW z Laskowej - Program: Wicie wieńca dożynkowego i jego ośpiewanie i potrawę: Halamaja ze zioberkiem,
 • KGW z Wilkowiska - Program: Wesele Wilkowickie i potrawę: ŚWIĘCONKA.

Po degustacji wraz z prezentacją potraw regionalnych, obejrzeniu programów artystycznych i ocenie wyrobów bibułkarskich przedstawionych przez wszystkie Koła postanowiła przyznać następujące miejsca:

 • I miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich z Makowicy
 • Trzy równorzędne II miejsca: KGW z Olszówki, KGW z Kamienicy, KGW z Laskowej
 • Pięć równorzędnych III miejsc: KGW z Mszany Dolnej, KGW z Kłodnego, KGW z Podłopienia, KGW z Wilkowiska, KGW ze Szczawy
 • IV miejsce przyznano KGW ze Słopnic.

Ponadto Komisja zakwalifikowała na:

 • Festiwal "Limanowska Słaza" w Limanowej: KGW z Makowicy, KGW z Olszówki
 • I Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW w Marcinkowicach: KGW z Makowicy, KGW z Laskowej, Rezerwowo: KGW z Kamienicy.

Komisja z satysfakcją podkreśla wysoki i dość wyrównany poziom prezentacji, co świadczy o systematycznej pracy Kół i zagłębieniu tradycji własnych wsi. Cieszy nas pojawienie się w konkursie kulinarnym starych, prostych i prawie zapomnianych, a atrakcyjnych smakowo potraw.

Wręczenia dyplomów i nagród dokonali Starosta - Jan Puchała, W-ce Starosta - Franciszek Dziedzina, Przewodniczący Rady Powiatu - Jacenty Musiał, W-ce Wójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda oraz Paweł Stawarz - Wójt Gminy Jodłownik.

Słowa uznania należą się Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Kłodnego za przyjęcie gospodarza uroczystości, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kłodnem, Sołtysowi Wsi w Kłodnem oraz za przekazanie produktów Firmie "Kurczak" w Limanowej, Masarni Marii i Zbigniewa Szubrytów z Biczyc.

Jacenty Musiał


Liczba wyświetleń: 1582
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne