Ogólnopolski Plener Malarski

13.09.2009

Ogólnopolski Plener Malarski to inicjatywa dla godnego uczczenia Ofiar Piaśnicy, w 70.rocznicę wybuchu wojny, którą Rada gminy Wejherowo ogłosiła Rokiem Piaśnickim, natomiast patronatem inicjatywy jest marszałek Województwa pomorskiego. Spotkanie odbywające się w dniach od 3 do 19 sierpnia przyniosły wielkie korzyści w postaci prac malarskich.
Dorobek pleneru odsłania pełen i oryginalny wyraz artystyczny tragizmu wojny oraz nekropolii w Lesie Piaśnickim. W latach 1939- 1940 Niemcy rozstrzelali 12 tysięcy osób.

{multithumb thumb_height=150}

Organizator zadbał o przybliżenie uczestnikom tematu pleneru, organizując wyjazd do Piaśnicy a następnie do obozu zagłady w Stutthofie, których losy przybliżyła zwiedzającym pani historyk. Plener odbywał się w przyjaznej atmosferze sprzyjającej twórczej pracy oraz wymianie doświadczeń artystów z Gdyni, Poznania, Krakowa, gminy Wejherowo oraz gminy Limanowa.

Z naszego regionu wzięły udział w plenerze dwie artystki takie jak: Jolanta Biedroń- zajmująca się rysunkiem, malarstwem, grafiką i rzeźbą oraz Anna Rosiek- głównie zajmująca się malarstwem olejnym. Obie panie ukończyły studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego.

Podsumowaniem pracy twórczej była wystawa prezentująca powstałe obrazy oraz katalog mający na celu pogłębianie zbiorowej pamięci historycznej o martyrologii piaśnickiej.

{multithumb thumb_height=150}