Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Nagroda dla KGW Makowica

23.08.2009

Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy reprezentowało Gminę Limanowa na XI Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się w dniu 23 sierpnia 2009 r. w Gminie Sękowa. O godz. 12.00 zaproszeni goście, turyści jak i delegacje z wieńcami z całego województwa gromadziły się na uroczystej Mszy św. na placu przy zabytkowym kościele pw. św Jakuba i Filipa.

{multithumb thumb_height=150}

Mszę świętą w koncelebrze odprawił ks Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny, Jan Martyniak - Metropolita Greckokatolickiej Metropolii Przemysko-Warszawskiej i wiele innych hierarchów kościelnych, m.in. Paisjusz - Biskup Gorlicki. Kardynał Dziwisz głosząc Homilię podkreślił rolę rolnika i trud pracy jaki towarzyszy wykonywaniu ich ciężkiej pracy, "że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi."

Na XI Dożynki Województwa Małopolskiego przybyło wielu zaproszonych gości m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego reprezentował Doradca Michał Dworczak, Andrzej Dycha - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fronczak Adam - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, Bogusław Wiśniewski - Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, W-ce Marszałkowie Województwa Małopolskiego: Roman Ciepiela, Leszek Zegzda. Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Sztorc, wielu parlamentarzystów, Starosta Gorlicki - Wędrychowicz Mirosław oraz Wójt Gminy Sękowa - Małgorzata Małuch. Tradycyjnie jest, że w trakcie dożynek odbył się konkurs wieńca dożynkowego w dwóch kategoriach powiatowych i wojewódzkich. Pierwsze miejsce w kategorii powiatowej zdobyła Gmina Sękowa natomiast w wojewódzkiej Gmina Gnojnik i nagrody 1.500 zł oraz trzy wyróżnienia i nagrody po 500 zł. Gmina Limanowa (KGW Makowica), Gmina Radków i Gmina Sękowa. Dożynkom towarzyszyły ponadto degustacje potraw regionalnych, wystawa rzemiosła artystycznego oraz sprzętu rolnego i hodowlanego. Gwiazdami wieczoru byli: Kabaret "Długi", zespół "Top One" oraz Krzysztof Krawczyk.

Cieszymy się niezmiernie, że KGW z Makowicy zdobyło tak wysokie miejsce - to zasługa Przewodniczącej KGW Stefani Dudek oraz Marii Mieczychowskiej, Magdy Domiter, Adama Dutki, który wspólnie z Józefem Sajdakiem wykonał konstrukcję drewnianą oraz pozostałych członków Koła. Wykonany wieniec w kształcie korony z tegorocznych plonów oraz jego prezentacja w czasie dożynek zdobyła uznanie w oczach Jury. KGW Makowice będziemy mogli obejrzeć w czasie Powiatowej Prezentacji Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW w Kłodnem 6 września bieżącego roku.

Życzymy dalszych sukcesów dla członków KGW w Makowicy, które 2 lata temu obchodziło wspaniały Jubileusz 50 - lecia istnienia.

Jacenty Musiał

Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy reprezentowało Gminę Limanowa na XI Dożynkach Województwa Małopolskiego, które odbyły się w dniu 23 sierpnia 2009 r. w Gminie Sękowa. O godz. 12.00 zaproszeni goście, turyści jak i delegacje z wieńcami z całego województwa gromadziły się na uroczystej Mszy św. na placu przy zabytkowym kościele pw. św Jakuba i Filipa.

{multithumb thumb_height=150}

Mszę świętą w koncelebrze odprawił ks Kardynał Stanisław Dziwisz Metropolita Krakowski, Biskup Rzeszowski Kazimierz Górny, Jan Martyniak - Metropolita Greckokatolickiej Metropolii Przemysko-Warszawskiej i wiele innych hierarchów kościelnych, m.in. Paisjusz - Biskup Gorlicki. Kardynał Dziwisz głosząc Homilię podkreślił rolę rolnika i trud pracy jaki towarzyszy wykonywaniu ich ciężkiej pracy, "że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi."

Na XI Dożynki Województwa Małopolskiego przybyło wielu zaproszonych gości m.in. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego reprezentował Doradca Michał Dworczak, Andrzej Dycha - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fronczak Adam - Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, Bogusław Wiśniewski - Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Krakowie, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, W-ce Marszałkowie Województwa Małopolskiego: Roman Ciepiela, Leszek Zegzda. Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Sztorc, wielu parlamentarzystów, Starosta Gorlicki - Wędrychowicz Mirosław oraz Wójt Gminy Sękowa - Małgorzata Małuch. Tradycyjnie jest, że w trakcie dożynek odbył się konkurs wieńca dożynkowego w dwóch kategoriach powiatowych i wojewódzkich. Pierwsze miejsce w kategorii powiatowej zdobyła Gmina Sękowa natomiast w wojewódzkiej Gmina Gnojnik i nagrody 1.500 zł oraz trzy wyróżnienia i nagrody po 500 zł. Gmina Limanowa (KGW Makowica), Gmina Radków i Gmina Sękowa. Dożynkom towarzyszyły ponadto degustacje potraw regionalnych, wystawa rzemiosła artystycznego oraz sprzętu rolnego i hodowlanego. Gwiazdami wieczoru byli: Kabaret "Długi", zespół "Top One" oraz Krzysztof Krawczyk.

Cieszymy się niezmiernie, że KGW z Makowicy zdobyło tak wysokie miejsce - to zasługa Przewodniczącej KGW Stefani Dudek oraz Marii Mieczychowskiej, Magdy Domiter, Adama Dutki, który wspólnie z Józefem Sajdakiem wykonał konstrukcję drewnianą oraz pozostałych członków Koła. Wykonany wieniec w kształcie korony z tegorocznych plonów oraz jego prezentacja w czasie dożynek zdobyła uznanie w oczach Jury. KGW Makowice będziemy mogli obejrzeć w czasie Powiatowej Prezentacji Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW w Kłodnem 6 września bieżącego roku.

Życzymy dalszych sukcesów dla członków KGW w Makowicy, które 2 lata temu obchodziło wspaniały Jubileusz 50 - lecia istnienia.

Jacenty Musiał


Liczba wyświetleń: 1900
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne