XI Gminny Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Męcinie

12.07.2009

W dniu 5 lipca 2009 r. w Męcinie odbył się XI Gminny Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa połączony z Jubileuszem 60-lecia KGW w Męcinie.
W związku z tą uroczystością przybyło do Męciny wielu zaproszonych gości, władz różnego szczebla, zespołów regionalnych, Kół Gospodyń Wiejskich, aby złożyć dostojnym Jubilatkom życzenia i gratulacje.

Wśród zaproszonych gości życzenia złożyli: Bronisław Dutka - Poseł na Sejm RP, Jan Puchała - Starosta Powiatu Limanowskiego, Franciszek Dziedzina - W-ce Starosta Powiatu Limanowskiego, Jacenty Musiał - Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, władze Gminy Limanowa: Władysław Pazdan - Wójt Gminy Limanowa, Franciszek Bieda - W-ce Wójt Gminy Limanowa, Józef Oleksy - Przewodniczący Rady Gminy Limanowa oraz wiele instytucji kultury, zespołów regionalnych i stowarzyszeń złożyło gorące gratulacje.
Bowiem ważnym elementem naszego rozwoju jest dziedzictwo kulturowe i kulinarne, które jest wartościowym produktem rynkowym, a szczególną rolę w zachowaniu i pielęgnowaniu tego dziedzictwa mają Koła Gospodyń Wiejskich.
Koła te kultywują tradycyjne pieśni, ludowe przyśpiewki oraz regionalną kuchnię.
Jednym z 18 działających na terenie Gminy Limanowa jest Koło w Męcinie. Koło to dzięki zaangażowaniu mieszkańców Męciny powstało w 1949 r. pod patronatem ówczesnych władz powiatowych i miejscowej rady.

KGW w ciągu 60 lat brało udział w przeglądach i prezentacjach gminnych, powiatowych, Limanowskiej Słazie, Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, Sejmiku Wiejskich Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie zajmując czołowe miejsca. Na tych imprezach prezentowane były wyroby rękodzieła ludowego oraz obrzędy i obyczaje z dawnych czasów jakie towarzyszyły mieszkańcom Męciny m. in. Żarnówka, Wicie Wianków, Maglowanie, Pieczenia Chleba i Narodziny Dziedzica.

Największym sukcesem Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie jest nagroda Grand Prix, którą Koło otrzymało w maju 2009 r. na Przepatrzowinach w Czarnym Dunajcu za program "Narodziny Dziedzica".

Tegoroczny Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich zgodnie z regulaminem składał się z 3 części:

• kuchnia regionalna
  • program artystyczny
  • bibułkarstwo.

Wszystkie 9 Kół przygotowało następujące programy i potrawy.

KGW Męcina

Program: "Scena obyczajowa"

KGW Kłodne
Przew. Koła - Halina Piotrowska
Potrawa: "Gulasz po chłopsku"

KGW Mordarka
Przew. Koła - Barbara Kołdras
Potrawa: Kasza razowa ze słoniną
Program: Pomoc sąsiedzka

KGW Makowica
Przew. Koła -Stefania Dudek
Potrawa: Makowickie szlacheckie kluski
Program: "OGRABEK"

Przegląd oceniała Komisja w składzie: Maria Brylak - Załuska - etnograf, Zofia Skwarło - regionalista i Jadwiga Adamczyk - muzyk.

Komisja artystyczna oraz widzowie byli pod ogromnym wrażaniem nie tylko różnorodnych programów artystycznych prezentowanych przez Koła, przygotowanych staropolskich potraw i wykonywanych kwiatów i innych elementów w konkursie bibułkarskim.
Jury oceniając tegoroczny przegląd zwróciła uwagę, że z każdym rokiem poziom przeglądu jest coraz wyższy.
Koła uzyskały następujące miejsca:

• I miejsce - KGW Makowica
    II miejsce - KGW Męcina, KGW Pisarzowa
  • III miejsce - KGW Pasierbiec, KGW Stara Wieś - Rola
  • Wyróżnienie: KGW Stara Wieś - Wola, KGW Mordarka, KGW Łososina Górna, KGW Kłodne.

Na Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 6 września br. w Mordarce Komisja zakwalifikowała Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy. Natomiast podczas Święta Gminy Limanowa 8 sierpnia br. wystąpi KGW z Męciny i KGW z Pisarzowej.

Do późnych godzin nocnych uczestników przeglądu zabawiała grupa artystyczna z Krakowa przedstawiając program "Typowo Polskie Klimaty".

Uroczystość należy uznać za bardzo udaną, brało w niej udział setki mieszkańców naszej gminy oraz turystów wypoczywających na naszym terenie.

Jacenty Musiał

• kuchnia regionalna
  • program artystyczny
  • bibułkarstwo.

Wszystkie 9 Kół przygotowało następujące programy i potrawy.

KGW Męcina

Program: "Scena obyczajowa"

KGW Kłodne
Przew. Koła - Halina Piotrowska