Dyplom uznania dla GZUP

18.02.2009
{multithumb thumb_height=110}

W dniu 17 lutego br. w Warszawie w Villi Foksal odbyła się konferencja "Kultura i tradycja lokalna, jako płaszczyzna współpracy i rozwoju aktywności lokalnej oraz budzenia patriotyzmu lokalnego".

Na konferencji wystąpili z referatami m.in.:

• Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski - "Przestrzenie kultury a kultura lokalna",
  • Prezes Zarządu FRDL Barbara Imiołczyk - "Znaczenie integracji lokalnej dla rozwoju demokracji",

• Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO Sławomir Ratajski - "Zagadnienie lokalnej tożsamości kulturowej w świetle konwencji UNESCO",
  • Dyrektor Ośrodka "Pogranicze sztuk, kultur i narodów" Krzysztof Czyżewski - "Kultura i tradycja jako generatory integracji społecznej".

Konferencję prowadził prof. Jerzy Regulski Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - największej w Polsce organizacji pozarządowej wspierającej samorząd terytorialny i budowę społeczeństwa obywatelskiego.

{multithumb thumb_height=150}

W czasie konferencji nastąpiło wręczenie dyplomów uznania dla laureatów konkursu "Dorocznej Nagrody FRDL". Z całego województwa małopolskiego tylko dwie organizacje otrzymały to wyróżnienie. Jedną z nich był Gminny Zespół Użyteczności Publicznej w kat. Samorządowe Instytucje Kultury: "Za szczególne przedsięwzięcia o charakterze kulturowym i kulturotwórczym, które w latach 2005 - 2008 w znaczący sposób przyczyniły się do wzmacniania więzi i tradycji lokalnych oraz aktywizacji społeczności jako podstawowych czynników rozwoju samorządności i demokracji lokalnej w Polsce".

"Przyznane wyróżnienie traktujemy jako wyraz uznania i zaangażowania jakie Gmina Limanowa przykłada do zachowania dziedzictwa kulturowego, poczucia tożsamości i edukacji patriotycznej. Patriotyzm jest kształtowaniem miłości do Ojczyzny, Ojcowizny, dziedzictwa kulturowego, tożsamości narodowej, integracji społeczeństwa w poczuciu troski o budowę społeczeństwa obywatelskiego. W ciągu tych lat ogromny nacisk był położony na współpracę między instytucjami na wielu płaszczyznach. Kultura bowiem jest osią rozwoju i jest najważniejszym nośnikiem rozwoju człowieka i społeczeństwa. Dziedzictwo kulturowe jest ważnym produktem rynkowym." - mówi Jacenty Musiał

{multithumb thumb_height=110}

Na konferencji wystąpili z referatami m.in.:

{multithumb thumb_height=150}