Limanowa pokazuje Herberta

07.10.2008

2008 to ogólnopolski rok imienia Zbigniewa Herberta. Poetycki wkład autora postaci Pana Cogito w najnowszą historię literatury polskiej jest przeogromny. Często słyszy się, że to on – jak chyba nikt inny – zasługiwał na Nobla. Obok Szymborskiej i Różewicza wymieniany jest jako trzeci, a bywa że i pierwszy, z trójcy współczesnego poetyckiego Parnasu.
Analizować jego twórczość to jak badać studnię bez dna. Świat herbertowskiej poezji nie ma żadnych granic. Wymyka się jakiejkolwiek sztywnej, suchej klasyfikacji. Podstawą – jak na humanistę i klasycystę przystało – jest człowiek. Niesie poeta ważne przesłanie dla ludzi, szczególnie młodych, mających życie przed sobą. Skłania, wręcz zmusza do refleksji. Niepokoi i drażni sumienie. Po głębszej refleksji pozwala odnaleźć coś, czego w dzisiejszym, kulturalnie homogenizowanym świecie młodych ludzi i galopującej rzeczywistości brakuje: sens i wartości. Warto, by młodzież szkolna w większym stopniu o tym wiedziała.

Między innymi dlatego limanowska Miejska Biblioteka Publiczna rozpoczęła realizację przedsięwzięcia kulturalnego opartego "na Herbercie". Jego adresatem jest młodzież szkół średnich województwa małopolskiego. Projekt, wsparty pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nosi nazwę POZOSTAJĄC WIERNYM NIEPEWNEJ JASNOŚCI – POKAŻCIE HERBERTA. Złożą się na niego dwa konkursy: Festiwal Małych Form Teatralnych oparty na życiu i twórczości poety oraz Konkurs Recytatorski jego poezji. Dla laureatów i uczestników obydwu imprez przygotowane zostaną warsztaty teatralno – poetyckie przeprowadzone przez profesjonalnych aktorów krakowskich. Do 20 października można zgłaszać udział w konkursach. Finał całego przedsięwzięcia w listopadzie bieżącego roku. Dokładny termin podany zostanie po wpływie zgłoszeń uczestników. Wtedy to odbędzie się uroczysta gala na której wystąpią nagrodzeni finaliści oraz podsumowanie projektu, jak i całego Roku Herbertowskiego.

Szczegóły projektu, regulaminy i dokumenty konkursowe dostępne są na stronie www.mbp.limanowa.pl. Informacje można także uzyskać dzwoniąc do biblioteki pod numer telefonu (018) 3372140 oraz pisząc na adres maila [email protected].